Tre trende të rëndësishme teknologjike nga CES 2021

trende teknologjike

Kompanitë në eventin e këtij viti zbuluan produkte, të cilat kishin për qëllim të plotësonin fokusin e konsumatorëve në komoditet dhe qëndrueshmëri.

Panairi Elektronik i Konsumatorit (CES), i cili zakonisht organizohej në Las Vegas, u mbajt virtualisht këtë vit. Paraqitja vjetore e tregtisë së tekonologjisë është një ndër forumet më të mëdha për startup-et dhe sipërmarrësit për t’u lidhur, për të parë se me ccfarë kanë qenë duke punuar konkurrentët e tyre dhe kryesisht për të shfaqur produktet e tyre më të reja.

  1. Fokusi tek shtëpitë

-“Fokusi i industrisë në këto momente është tek shtëpitë”,- thotë Brad Satz, CEO i kompanisë për aksesorë teknologjikë “Handl New York”. Këto risi të teknologjisë për shtëpi variojnë nga pajisjet e kuzhinës, që e bëjnë jetën tuaj më të lehtë deri te zgjidhjet e shëndetshme në shtëpi.

Shumë kompani në CES shfaqën produkte për përdorim shtëpiak të pajisura me inteligjencë artificiale, duke perfshirë Handy-n e Samsung, i cili përdor A.I. për të radhitur pjatat dhe robotin dezinfektues të LG-s. Integrimi i realitetit virtual ishte gjithashtu një trend, qoftë për të simuluar ambjente shkolle apo pune ose për të sjellë koncertet në shtepitë tuaja, – specifikon Erielle Tolentino, menaxherja e marketingut digjital në Hatch Duo, kompani dizenjimi produktesh.

Phoebe Yu, zëvendëspresidente e marketingut në “EyeQue”, një kompani e vetëadministruar e testeve të syve, gjithashtu vuri re në CES përhapjen e fokusit tek shtepitë.

– “ Cdo gjë, të cilën mund ta provoni në rehatinë e shtëpisë tuaj me të vërtetë po lulëzon”,- thotë ajo. “ Njerëzit janë më të predispozuar të ndërmarrin një rol aktiv nga nevoja dhe entuziazmi”.

  1. Shqetësimet mjedisore.

Praktikisht çdo kompani me emër ka plane për t’u kthyer në Carbon Neutral në të ardhmen e afërt, shpjegon Craig Meador, president i American Printing House për të verbërit, që krijon zgjidhje teknologjike  për konsumatorët me probleme në shikim. Qoftë përmes teknologjisë së qelizave të karburantit hidrogjen apo zgjidhjeve tradicionale diellore dhe të erës, të gjithë po e kuptojnë se sa më e madhe kërkesa për A.I. dhe 5G, aq më i madh impakti në klimë.

Lexo: Fotografi ndërkombëtar Rankin dhe muzikantja Stefflon Don bashkëpuntorë me Samsung në fotosesionin ikonik të realizuar tërësisht me Galaxy S21 Ultra-n e ri

Meador-i thotë:” Kur braktisni qendrat e shërbimit për shumë kohë, kjo le nje gjurmë shumë të madhe, kështu që duhet të dini si ta bëni më me zgjuarsi.”

Meader sugjeron që bizneset e vogla të mendojnë dhe të veprojnë me më shumë qëndrueshmëri, duke filluar nga menaxhimi i lëndëve të para dhe inventarit. Gjatë pandemisë ekipi i tij realizoi një analizë risku të materialeve dhe zbuloi se 60% e tyre vinin nga të njëjtat rajone të largëta. Tani ai dhe APH po punojnë për t’i siguruar materialet nga rajone të afërta.

-“ Gjurma e karbonit lidhet sërish me diversifikimin e rajoneve, nga ku materialet dhe komponentet e tyre vijnë.”

  1. Më shumë lehtësime komandat zanore

Hank Adams, themelues dhe CEO i Rise Garden, thotë se Siri i Apple ndryshoi në mënyrë drastike aftësinë e nënës së tij për të shkruar në smartphone-in e saj. Por, vështirë se është ky limiti i aplikacioneve për asistentët zanorë, inteligjentë, ai thotë:

“- Voice A.I. gjithashtu luajti një rol shumë të madh në zhvillimin e kopshteve të tij të brendshme hidroponike. Kur ai projektoi fillimisht kompaninë e tij, Adams planifikoi që produktet e Rise Garden të kontrolloheshin përmes një aplikacioni në vend që të ishin plotësisht të automatizuar.

Pas shumë konsideratash ai zbuloi se automatizimi i zërit ofron një lehtësi më të madhe. “ Nëse mundesh të japësh  një komandë thjesht nëpërmjet zërit për të shuar dritat në 20%, kjo do t’a bënte jetën shumë më të lehtë për konsumatorët. Mundet edhe të japë përgjigje të menjëhershme kur ti e pyet cilat janë nivelet e mia të ujit? “ – thotë ai.

Adam parashikon se A.I. të kontrolluara nga zëri do të vazhdojnë të bëhen më inteligjentë dhe më të aftë për të kuptuar komanda të miksuara, meqënëse A.I. po bëhet më i lehtë për t’u implementuar. Kjo do të ndihmojë në rritjen e mënyrave të aplikimit, shton Tolentino.

“- Pajisjet me komandim zëri do të jenë shumë të dobishme, jo vetëm për sigurinë në zyrat mjekësore, por edhe në të gjithë pajisjet shtëpiake, në ndihmesën me punët e shtëpise dhe detyra të tjera në vendin e punës.- thotë ajo.

INC

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale