BE-ja kritikon Elon Muskun për X në lidhje me moderimin e përmbajtjes dhe rreziqet e falsifikimit! - Business Magazine Albania

BE-ja kritikon Elon Muskun për X në lidhje me moderimin e përmbajtjes dhe rreziqet e falsifikimit!

Elon Musk

Bashkimi Evropian ka thelluar hetimin e rrjetit social në pronësi të Elon Musk, X, që ai hapi në dhjetor sipas rregullores së bllokut për qeverisjen në internet dhe moderimin e përmbajtjes, Aktin e Shërbimeve Dixhitale (DSA). Shkeljet e konfirmuara të regjimit mund të jenë të shtrenjta për Musk, pasi zbatuesit janë të autorizuar të lëshojnë gjoba deri në 6% të xhiros globale vjetore të një kompanie.

Komisioni ka pohuar se i kishte dërguar X një kërkesë zyrtare për informacion (RFI) nën DSA, duke kërkuar më shumë detaje rreth aspekteve të hetimit në vazhdim. Hetimi ka të bëjë me rreziqet e përmbajtjes së paligjshme, dizajnin manipulues, mangësitë në transparencën e reklamave dhe aksesin në të dhënat e platformës për studiuesit.

RFI synon gjithashtu disa shqetësime të reja, dhe BE-ja po pyet X për aktivitetet dhe burimet e saj të moderimit të përmbajtjes në dritën e raportit të tij të fundit të Transparencës (një kërkesë tjetër e DSA). Raporti zbuloi se X ka ulur numrin e personelit të ekipit të tij të moderimit të përmbajtjes me pothuajse një të pestat (20%) që nga raporti i mëparshëm në tetor 2023.

Raporti i ri zbuloi gjithashtu se X ka reduktuar mbulimin gjuhësor të moderimit të përmbajtjes brenda BE-së nga 11 gjuhë zyrtare në shtatë. Ky është një problem i veçantë për Komisionin, i cili e ka ngritur këtë çështje më parë në përpjekjet më të gjata duke ushtruar presion mbi platformat për të trajtuar dëmet e përmbajtjes.

Një tjetër shqetësim i ri i BE-së lidhet me qasjen e X ndaj AI gjeneruese. Komisioni tha se po kërkon detaje të mëtejshme mbi vlerësimet e rrezikut dhe masat zbutëse të lidhura me ndikimin e mjeteve gjeneruese të AI në proceset zgjedhore, shpërndarjen e përmbajtjes së paligjshme dhe mbrojtjen e të drejtave themelore.

X është një platformë shumë e madhe në internet (VLOP) nën DSA, që do të thotë se i nënshtrohet një shtrese rregullash shtesë të mbikëqyrura nga vetë Komisioni. Shtresa shtesë kërkon që kompania të vlerësojë dhe të zbusë rreziqet sistematike, të tilla si në fusha si dezinformimi.

“Kërkesa për informacion të dërguar sot është një hap i mëtejshëm në një hetim në vazhdim. Ai bazohet në mbledhjen dhe analizën e provave të kryera deri më tani, përfshirë në lidhje me raportin e Transparencës së X-së të publikuar në mars 2024 dhe përgjigjet e X ndaj kërkesave të mëparshme për informacion, të cilat trajtonin, ndër të tjera, masat zbutëse për rreziqet që lidhen me AI gjeneruese”, tha BE në një deklaratë për shtyp.

Në mars, Komisioni dërgoi një mori RFI-sh në disa VLOP, përfshirë X, duke kërkuar më shumë informacion mbi qasjen e tyre për trajtimin e rreziqeve që lidhen me përdorimin e AI gjeneruese. BE-ja është e shqetësuar për rolin që mund të luajnë falsifikimet politike në zgjedhjet e ardhshme për Parlamentin Evropian muajin e ardhshëm. RFI i fundit në X i jep platformës deri më 17 maj për t’iu përgjigjur pyetjeve të saj në lidhje me burimet e moderimit të përmbajtjes dhe AI ​​gjeneruese. Ai duhet t’i marrë Komisionit informacionin tjetër të kërkuar deri më 27 maj. Gjatë një konference me gazetarët muajin e kaluar, një zyrtar i lartë i Komisionit nuk pranoi të ofrojë një përditësim të plotë mbi hetimin e tij me X, por i karakterizoi kontaktet me kompaninë si “mjaft intensive”.

Zyrtari konfirmoi gjithashtu se një temë aktive e diskutimit lidhet me veçorinë e Shënimeve të Komunitetit të X, e cila grumbullon kontekst shtesë për t’u shfaqur në postimet e diskutueshme. X, nën Musk, e ka inkuadruar veçorinë si qasjen e saj kryesore ndaj moderimit të përmbajtjes. Zyrtari shtoi se është e paqartë nëse qasja e kompanisë është mjaft e fortë për t’iu përgjigjur rreziqeve zgjedhore.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0