Tjetër skemë mashtrimi, qytetarit i vjedhin më shumë se 18 mijë euro vetëm përmes një sms - Business Magazine Albania

Tjetër skemë mashtrimi, qytetarit i vjedhin më shumë se 18 mijë euro vetëm përmes një sms

Fillimisht do të merrni një sms nga një numër i çuditshëm, ku do të njoftoheni për një problem bankar në lidhje me llogarinë tuaj. Kini kujdes! Në fakt nuk ka asnjë problem, thjesht po tentojnë t’ju “peshkojnë” në mënyrë që t’ju vjedhin të dhënat . Kjo është skema mashtruese e radhës e cila po trondit Greqinë. Operatorët e telefonisë celulare raportojnë se kohëve të fundit kjo është kthyer në një shqetësim real pasi njerëzit nuk e dinë, kurse kompanitë nuk kanë mekanizma për të ndaluar këto lloj sms që vijnë nga jashtë.

Historia

Mashtruesit  arritën të “ tërheqin ” shumën prej 18,530 euro nga llogaria bankare e një qytetari në Pieria , përmes një sms-je që ai mori në celularin e tij .Konkretisht, viktima mori një mesazh me tekst në telefonin e tij celular, i cili u shfaq si punonjës  i një banke, i cili supozohej se e informonte atë se karta e tij e debitit ishte çaktivizuar dhe duhej të riaktivizohej.

Për ta “të aktivizuar” kartën, ai duhej të klikonte një link, që shfaqej në mesazh dhe e çonte atë në faqen e internetit të bankës, duke i kërkuar që të fuste emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin e llogarisë së tij bankare (e-banking ).Kështu, ata arritën të merrnin të dhënat e mësipërme dhe të kishin akses të plotë në llogarinë e tij bankare, ku brenda një periudhe të shkurtër kohore ata bënë 4 transferta në një llogari bankare, në vlerë prej 18,530 euro.

LEXO: Ambasada Amerikane: “Mbroni veten nga mashtrimet mbi vizat në internet”

Çfarë të bëni nëse merrni një mesazh të tillë

Me rastin e incidentit të mësipërm, Policia u bën thirrje qytetarëve që të jenë veçanërisht të kujdesshëm dhe në rast se marrin një njoftim të ngjashëm qoftë me mesazh (sms) ose me email (email), për të fshirë mesazhin dhe në asnjë rast të klikojnë linkun.

Theksohet se bankat kurrë nuk dërgojnë mesazhe me tekst (sms) në celular ose e-mail të klientëve të tyre, duke u kërkuar atyre të vendosin emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin e llogarisë së tyre bankare. Informoni miqtë dhe të afërmit në mënyrë që ata të mos bien viktimë e mashtruesve.

Protothema

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0