Ambasada Amerikane: "Mbroni veten nga mashtrimet mbi vizat në internet"

Ambasada Amerikane: “Mbroni veten nga mashtrimet mbi vizat në internet”Ambasada Amerikane shpreh shqetësimin se herë pas here kontaktohet nga individë, të cilët kanë rënë pre e mashtrimit të vizave. Ata bëjnë me dije se këto mashtrime, vijnë nga faqe interneti të rreme apo adresa e-maili, ku aplikantëve iu kërkohet pagesa e tarifave shtesë për marrjen e vizës.

Duke marrë shkas nga kjo, Ambasada Amerikane bën thirrje të mos bini pre e këtyre mashtrimeve. Ata theksojnë edhe një herë të gjitha mënyrat e kontaktit me ta. E vetmja adresë e-maili publike e Konsullatës së Ambasadës Amerikane në Tiranë, është [email protected]. Faqja zyrtare e Ambasadës Amerikane https://al.useambasy.gov. Ata shprehen se kanë edhe një faqe interneti për të planifikuar takimet https://ais.usvisa-info.com/en-al/niv.

Lexo: Studime në SHBA? Ambasada Amerikane ju sqaron kriteret

Për të gjithë shqiptarët, të cilët duan të aplikojnë për vizë studentore apo për atë turistike, tarifa është 160 dollarë. “Ju bëjmë thirrje të mos bini pre e mashtrimeve dhe shpresojmë t’ju kemi ardhur në ndihmë me informacionin e dhënë,” mbyll deklaratën e saj Ambasada Amerikane.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0