TikTok, ByteDance do të zvogëlojë ndjeshëm biznesin e lojërave - Business Magazine Albania

TikTok, ByteDance do të zvogëlojë ndjeshëm biznesin e lojërave

ByteDance ka konfirmuar se do të zvogëlojë ndjeshëm biznesin e saj të lojërave pas raportimeve për shkurtime të vendeve të punës.

Kompania me bazë në Pekin, e cila zotëron gjithashtu rrjetin social të njohur TikTok, hyri në tregun e lojërave në vitin 2019 për të konkurruar me liderin e industrisë Tencent. Por ajo nuk ka arritur të rrëmbejë pjesën e tregut.

BBC e kupton se lojërat me lojtarë aktivë, si Crystal of Atlan dhe Earth: Revival do të vazhdojnë. Titujt që nuk janë lansuar ende do të “mbarojnë” në dhjetor.

Dhe vendimi ka të ngjarë të ndikojë në qindra punonjës. Një zëdhënës nga ByteDance i tha BBC-së se kompania rishikon rregullisht biznesin e saj dhe se “ka marrë vendimin e vështirë për të ristrukturuar biznesin tonë të lojërave”.

Tregu global i videolojërave vlerësohej të kishte vlerë 217 miliardë dollarë vitin e kaluar, sipas hulumtimit të tregut dhe kompanisë konsulente Grand View Research.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0