Tesla hap fabrikë në Gjermani, sfidon Wolkswagen, Mercedes dhe BMW
Përditësuar së fundmi: 13/11/2019

Tesla sfidon Volkswagen, Mercedes dhe BMW, hap fabrikën e parë në Gjermani

Share
nga Eridon Elshani
Nën 13, 2019
-Manages Business Mag Kosovo
lexo me teper >

Drejtori ekzekutiv i kompanisë “Tesla”, Elon Musk, ka thënë se Berlini do të jetë qyteti i parë europian ku prodhuesi i veturave elektrike do të ndërtojë fabrikë. Ky vendim është pjesë e planit për zgjerimin e rrjetit të fabrikave në tërë botën.

Përpos fabrikës, Musk tha se kompania e tij do të ndërtojë në kryeqytetin gjerman edhe një qendër për inxhinieri dhe dizajn të veturave. Më parë, Tesla kishte thënë se synon të fillojë prodhimin e makinave në Europë në vitin 2021.

Ky vendim vjen pasi kompania e makinave elektrike, e cila ka investuar shumë në një fabrikë në Kinë, po përballet me rritje të konkurrencës në tregun e këtij lloji të veturave për shkak të planeve të prodhuesve të tjerë për rritjen e investimeve në makinat elektrike.

Lexoni:

Tesla Model 3 transformohet në një makinë të fuqishme për gara në pista

Drejtori i Tesla-s, e bëri të ditur këtë lajm gjatë një ceremonie të ndarjes së çmimeve për makina në Gjermani. “Të gjithë e dinë se inxhinieria gjermane është e jashtëzakonshme dhe kjo është njëra ndër arsyet që ne do të ndërtojmë fabrikë në këtë vend”, tha ai.

Ai njoftoi se fabrika do të ndërtohet afër aeroportit të ri të Berlinit dhe në të fillimisht do të prodhohen veturat e modelit Y dhe bateritë për vetura.

Vendimi i Tesla-s për ndërtimin e fabrikës në Gjermani po vlerësohet edhe si rezultat i rritjes së kërkesës për makinat elektrike në Europë. Përpos Europës, Tesla ka investuar mjaft shumë edhe në Azi. Kompania i ka ndarë 2 miliardë dollarë për ndërtimin e fabrikës në Shanghai të Kinës.

Bbc

Subscribe në kanalin tonë në YouTube