Tatimet: Publikohen modelet e reja të deklaratës së TVSH-së dhe Librit të Shitjeve - Business Magazine Albania

Tatimet: Publikohen modelet e reja të deklaratës së TVSH-së dhe Librit të Shitjeve


Drejtoria e Tatimeve ka publikuar modelet e reja të deklaratës së TVSH-së dhe librit të shitjeve.

Ky ndryshim lidhet me fillimin e zbatimit të shkallës së reduktuar të tatimit mbi vlerën e shtuar, për furnizimin e shërbimit të akomodimit në strukturat akomoduese, prej 6 për qind, sipas modeleve të ndryshuara të deklaratës së tatimit mbi vlerën e shtuar dhe Librit të Shitjeve.

Tatimet njoftojnë se në Fletoren Zyrtare Nr.143/2017, është publikuar Udhëzimi i Ministrit të Financave Nr. 16, datë 5.7.2017, “Për një shtesë dhe ndryshime në udhëzimin Nr. 6, datë 30.1.2015, “Për tatimin mbi vlerën e shtuar në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar.

Në librin e shitjeve është shtuar kolona e Shitjes me shkallë 6% (vlera e tatueshme dhe TVSH). Afati i fundit i deklarimit të librit të shitjeve ishte data 10, por tatimet ndërkohë e kishin reflektuar në sistemin e deklarimit online këtë ndryshim.

Edhe në deklaratën e TVSH-së është shtuar shitja e tatueshme me shkallë 6%. Afati i fundit i deklarimit të TVSH-së në sistem është data 14.

TVSH-ja prej 6% ka filluar të zbatohet që për deklaratat e qershorit. Më herët tatimet njoftuan se “Të gjithë operatorët e furnizimit të shërbimit të akomodimit, që preken prej këtij ndryshimi, mund të shfrytëzojnë menjëherë, që në muajin e parë, mundësinë për të përfituar nga kjo shkallë e ulët taksimi. Tatimpaguesit do të mund të regjistrojnë faturat e tyre me shkallën prej 6 për qind, në librat e shitjes të muajit Qershor, si periudhë tatimore dhe që dorëzohen, deri në datën 10 Korrik. Njëkohësisht bëjmë të ditur, që për Formularin e Deklarimit e Pagesës së TVSH-së (FDP),është bërë e mundur edhe teknikisht që të plotësohet nga tatimpaguesit e kësaj fushe, me shkallën e reduktuar të tatimit prej 6 për qind, për periudhën tatimore Qershor 2017, e cila duhet të deklarohet deri në datën 14 Korrik 2017”.

Në një përpjekje për të nxitur turizmin, qeveria shqiptare uli TVSH-në furnizimin e shërbimit të akomodimit në strukturat akomoduese nga 20 në 6%, duke diferencuar për herë të parë Tatimin mbi Vlerën e Shtuar.

burimi: Monitor

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0