Studimi: Të punuarit nga shtëpia shkakton stres - Business Magazine Albania

Studimi: Të punuarit nga shtëpia shkakton stres


Ju mund të mendoni se duke punuar nga shtëpia është më mirë se sa në zyrë për disa arsye: qëndrimi me pantofla nepër shtëpi, kakao e nxehtë dhe macja apo qeni juaj që qëndron pranë tavolinës tuaj të punës. Por çfarë thotë studimi?

Një studim i punonjësve në 15 shtete i bërë javën e kaluar nga Organizata Ndërkombëtare e Punës e Kombeve të Bashkuara ka gjetur se edhe pse përparimet teknologjike e kanë bërë shumë më të lehtë për të punuar nga shtëpia, efektet anësore negative mund të jenë të rëndësishme. Nuk ka rëndësi nëse një punonjës është “shumë mobile” (gjithmonë në lëvizje), një punonjës i rregullt që punon vetëm në shtëpi apo një punonjës që ndan kohën mes shtëpisë dhe zyrës – secila prej tyre do të thotë stres.

Për shembull, siç është raportuar në Medical Xpress, 41 % e punonjësve që punojnë jashtë zyrës thanë se ata përjetonin shumë stres, krahasuar me 25% të punonjësve të zyrës. Për ata punonjës të cilët punojnë rregullisht në shtëpi, 42% e tyre thanë se ata kanë vuajtur nga pagjumësia, krahasuar me vetëm 29% të kolegëve të tyre në zyrë. A është kjo për shkak se ata flejnë gjumë kur janë në shtëpi gjatë gjithë ditës dhe nuk mund të flejnë natën? Edhe pse unë kam dyshimet e mia për këtë por të dhënat e studimit japin arsye të tjera.

Raporti tha se është shumë e vështirë të punosh në shtëpi, sepse mjedisi sjell rrezikun e “orarit të gjatë të punës, intensitetin më të lartë të punës dhe ndërhyrjet punë-shtëpi.” Kjo mund të rezultojë në punë shtesë të papaguar dhe mungesë të gjumit – dhe ju lutem, le të mos përmendim faktin që komshinjtë mund të bëjnë zhurmë në momentin që jeni duke bërë një tele-konferencë.

Raporti i Kombeve të Bashkuara i bëri thirrje qeverive për të zhvilluar politika për të ndihmuar kompanitë të menaxhojnë punonjësit në largësi duke marrë në konsideratë këto nivele të shtuara të stresit. Raporti theksoi kodin e punës në Francë i cili, për shembull, i jep punëtorëve të drejtën për të mos kthyer përgjigjë mbas orarit të punës.

Të punuarit nga shtëpia mund të jetë një përfitim i mirë dhe produktiv për disa të punësuar. Studim pas studimi tregojnë se millennials, që përbëjnë rreth gjysmën e fuqisë punëtore dëshirojnë më shumë lëvizshmërinë dhe pavarësinë. Por koha që duhet të kalojnë në zyrë është gjithashtu shumë e rëndësishme. “Dy deri në tre ditë pune nga shtëpia është shumë e ëmbël”, thotë një nga autorët e studimit në artikullin e Medical Xpress.

Burimi: inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0