Studimi: Të punuarit nga shtëpia shkakton stres


Ju mund të mendoni se duke punuar nga shtëpia është më mirë se sa në zyrë për disa arsye: qëndrimi me pantofla nepër shtëpi, kakao e nxehtë dhe macja apo qeni juaj që qëndron pranë tavolinës tuaj të punës. Por çfarë thotë studimi?

Një studim i punonjësve në 15 shtete i bërë javën e kaluar nga Organizata Ndërkombëtare e Punës e Kombeve të Bashkuara ka gjetur se edhe pse përparimet teknologjike e kanë bërë shumë më të lehtë për të punuar nga shtëpia, efektet anësore negative mund të jenë të rëndësishme. Nuk ka rëndësi nëse një punonjës është “shumë mobile” (gjithmonë në lëvizje), një punonjës i rregullt që punon vetëm në shtëpi apo një punonjës që ndan kohën mes shtëpisë dhe zyrës – secila prej tyre do të thotë stres.

Për shembull, siç është raportuar në Medical Xpress, 41 % e punonjësve që punojnë jashtë zyrës thanë se ata përjetonin shumë stres, krahasuar me 25% të punonjësve të zyrës. Për ata punonjës të cilët punojnë rregullisht në shtëpi, 42% e tyre thanë se ata kanë vuajtur nga pagjumësia, krahasuar me vetëm 29% të kolegëve të tyre në zyrë. A është kjo për shkak se ata flejnë gjumë kur janë në shtëpi gjatë gjithë ditës dhe nuk mund të flejnë natën? Edhe pse unë kam dyshimet e mia për këtë por të dhënat e studimit japin arsye të tjera.

Raporti tha se është shumë e vështirë të punosh në shtëpi, sepse mjedisi sjell rrezikun e “orarit të gjatë të punës, intensitetin më të lartë të punës dhe ndërhyrjet punë-shtëpi.” Kjo mund të rezultojë në punë shtesë të papaguar dhe mungesë të gjumit – dhe ju lutem, le të mos përmendim faktin që komshinjtë mund të bëjnë zhurmë në momentin që jeni duke bërë një tele-konferencë.

Raporti i Kombeve të Bashkuara i bëri thirrje qeverive për të zhvilluar politika për të ndihmuar kompanitë të menaxhojnë punonjësit në largësi duke marrë në konsideratë këto nivele të shtuara të stresit. Raporti theksoi kodin e punës në Francë i cili, për shembull, i jep punëtorëve të drejtën për të mos kthyer përgjigjë mbas orarit të punës.

Të punuarit nga shtëpia mund të jetë një përfitim i mirë dhe produktiv për disa të punësuar. Studim pas studimi tregojnë se millennials, që përbëjnë rreth gjysmën e fuqisë punëtore dëshirojnë më shumë lëvizshmërinë dhe pavarësinë. Por koha që duhet të kalojnë në zyrë është gjithashtu shumë e rëndësishme. “Dy deri në tre ditë pune nga shtëpia është shumë e ëmbël”, thotë një nga autorët e studimit në artikullin e Medical Xpress.

Burimi: inc.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale