Strategjia më e re e Facebook. Do të paguajë 1 miliard dollarë për influencuesit deri në 2022 - Business Magazine Albania

Strategjia më e re e Facebook. Do të paguajë 1 miliard dollarë për influencuesit deri në 2022

influencuesit

Facebook do të paguajë 1 miliard dollarë për yjet e mediave sociale duke përdorur aplikacionet e tij gjatë vitit të ardhshëm, guri i fundit ky në një luftë në rritje midis Facebook dhe rivalëve të tij për të fituar mbi influencuesit.

Kompania do të shpërndajë fondet për influencuesit përmes të ardhurave të përbashkëta të reklamave dhe shpërblimeve për kohën e kaluar në Facebook dhe Instagram dhe, në disa raste, Facebook do të ofrojë fonde për disa krijues që duan të vendosin praninë e tyre në ato site.

“Ne duam të ndërtojmë platformat më të mira për miliona krijues që sigurojnë jetesën”, shkroi Mark Zuckerberg në një postim në Facebook. “Investimi në krijuesit nuk është një gjë e re për ne, por unë jam shumë i lumtur që do ta zgjerojmë këtë bashkëpunim me kalimin e kohës.”

Kompanitë e mediave sociale janë përqëndruar kohët e fundit tek influencuesit, të cilët ndihmojnë në sjelljen e miliona përdoruesve të përditshëm. Por Facebook është vetëm një garues në një garë të mbingarkuar. TikTok, Snap, Twitter dhe YouTube janë të gjithë duke punuar në projekte të ngjashme për t’u siguruar influencuesëve rrugë më të mira drejt fitimit të parave.

Lexoni: Facebook, vlera e kompanisë arrin 1 trilionë dollarë

Shumë nga platformat planifikojnë të marrin një pjesë të fitimeve të gjeneruara nga influencuesit, megjithëse ndoshta jo për shumë vite. Në të ardhmen e afërt, kjo rrymë e re e të ardhurave ka të ngjarë të jetë e parëndësishme për gjigantët si Facebook, i cili mblodhi 86 miliardë dollarë të ardhura vitin e kaluar. Por është e rëndësishme për Facebook dhe të tjerët të mbajnë këta influencues në platformat e tyre, ku përmbajtja e tyre tërheq përdoruesit. Dhe pa u futur ata përdorues, Facebook nuk mund të shesë reklamat që përfaqësojnë motorin kryesor të kompanisë.

/forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0