Silicon Valley në krizë për punonjës të rinj, zbulon sondazhi i ri - Business Magazine Albania

Silicon Valley në krizë për punonjës të rinj, zbulon sondazhi i ri


Silicon Valley njihet si qendra e teknologjisë dhe inovacionit, por njerëzit e industrisë po vënë re se dominimi i saj po fillon të venitet.

Një sondazh i fundit i 300 personave të teknologjisë në Silicon Valley zbuloi se 49% thanë se prisnin që një rajon jashtë zonës së Gjirit të San Franciskos të bëhej qendra e re e inovacionit. Një raport mbi sondazhin, i hartuar nga Grupi Brunswick, tha se shumica e punonjësve të teknologjisë rreth 74% prisnin që Kina të bëhej një “kërcënim” konkurrues ndaj Silicon Valley në industrinë e teknologjisë në pesë vitet e ardhshme.

Lexoni: Çfarë po bën Silicon Valley që njerëzit të jetojnë më gjatë?

Grupi Brunswick tha se, ndërsa po krijohen më shumë vende pune në teknologji, rreth gjysma e të anketuarve e kishin më të vështirë për të gjetur dhe për të rekrutuar talentin tani se sa një vit më parë. Kjo vjen si rezultat pasi brezi i ri i punonjësve të teknologjisë janë duke kërkuar jashtë Silicon Valley për punë – 41% e 18 – 34-vjeçarëve të anketuar thanë se kishin planifikuar të largoheshin nga Bay Area në vitin e ardhshëm.

Pavarësisht nga një rënie e parashikuar në talentin e teknologjisë dhe rritja e konkurrencës së industrisë, Silicon Valley është ende optimist për të ardhmen. Më shumë se gjysma e të anketuarve thanë se pritet që kompanitë e tyre të rriten dhe rreth gjysma mendojnë se ditët më të mira të Silicon Valley janë ende përpara.

Mund të lexoni më poshtë sondazhin e plotë të grupit Brunswick:

/BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0