Çfarë po bën Silicon Valley që njerëzit të jetojnë më gjatë?


Peter Diamandis është një inxhinier, mjek dhe sipërmarrës. Ai njihet si themelues i Fondacionit XPRIZE. Ai është gjithashtu bashkë-themelues i Celularity dhe Human Longevity, Inc. Këto kompani punojnë për të rritur jetëgjatësinë e njeriut.

Një kompani e quajtur Human Longevity Inc ka një shërbim të quajtur Bërthama Shëndetësore (Health Nucleus). Çdokush që shkon në ambjentet e Health Nucleus bën një kontroll të genve të ADN-së. Kompania mbledh 150 Gb të dhëna, i përpunon me anë të machine learning dhe qëllimi i tyre është që të zbulojnë nëse po ndodh diçka me organizimin tuaj që ju duhet ta dini. Ne të gjithë kemi probleme, por e rëndësishme është që të gjendet në fazën zero ose fazën e parë, kur mund të kurohet menjëherë.

Trajtimet që vijnë në të ardhmen e afërt do të jenë trajtimet me anë të qelizave burimore. Këto qeliza janë të afta për të kuruar sëmundjet autoimune dhe sëmundje të tjera. Është pikërisht placenta e njeriut, e cila hidhet për 99.999% të kohës në plehëra, burimi më i pasur dhe më i bollshëm i qelizave burimore.

Këto qeliza janë të privilegjuara imunologjikisht dhe kjo do të thotë që ju mund t’ua jepni këto qeliza burimore nga një placentë e vetme qindra apo edhe mijëra individëve.

Tashmë ka plot trajtime të tjera që janë në vazhdim e sipër. Keni dëgjuar për eksperimentet e reja të gjakut që ndodhin në Silicon Valley, ku ju transfuzoni gjakun e një personi të ri tek një person i moshuar. Ekziston një molekulë e quajtur GDF11 që duket të jetë molekula që është përgjegjëse për këtë efekt rinovimi. Elevian është duke e komercializuar këtë molekulë të veçantë.

Kompani të tjera si Unity Biosciences po punojnë për gjetjen e qelizave të dëmshme në trupin tuaj dhe shkatërrimin e tyre, në mënyrë që të ndalohet rritja e tyre dhe të mos kthehen në kancerogjene. Por kur këto qeliza fillojnë të bëhen inflamatore, mund të dëmtojnë trupin tuaj. Dhe kështu Unity Biosciences po punon për mënyrën se si i gjen dhe i asgjeson ato, duke bërë që qelizat burimore të kenë më shumë hapësirë që të rritin inde të reja dhe të shëndetshme.

Këto trajtime do të vijnë online për t’ju ndihmuar të rrisni jetëgjatësinë tuaj, por përsëri këshillohet që ju të hani mirë, të flini mjafueshëm dhe të bëni stërvitje.

burimi: BI

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale