Si të siguroheni që puna juaj të vihet re, pa u dukur arrogantë? - Business Magazine Albania

Si të siguroheni që puna juaj të vihet re, pa u dukur arrogantë?

puna

Një nga mësimet më të mëdha të karrierës që do të mësoni është se të bësh punë të mëdha nuk mjafton për të përparuar. Duhet të siguroheni që edhe të tjerët të dinë për to.

Ju mund të shqetësoheni se kjo do të dalë si mburrje e neveritshme, por shumë përparime në karrierë realizohen në dukshmëri. Dhe nëse punoni nga distanca, mund të duhet më shumë përpjekje për t’u siguruar që këto biseda po ndodhin.

“Shpesh na mësojnë se mburrja në çfarëdo mënyre për punën tonë është e keqe dhe barazohet me të qenit arrogant ose të mos jesh i përulur, ose besojmë në mitin se puna jonë e palodhur duhet të flasë vetë,” shpjegoi Nadia De Ala, themeluese e Real You Leadership, një program trajnimi në grup për femrat.

“Të mësosh artin e të folurit për punën dhe arritjet e tua të mëdha pa u dukur keq është pjesë e vetë-avokimit dhe të krijon mundësi drejtimi, promovimi dhe rritje të pagave në afatgjatë,” tha ajo.

Për t’i bërë shefat dhe kolegët tuaj më të vetëdijshëm për punën tuaj, duhet të jeni të qëllimshëm në kërkimin e mundësive për të ndarë arritjet tuaja. Ja se si ta bëni atë duke qëndruar besnikë ndaj vetes, pavarësisht nëse jeni në duke folur në Slack ose në një takim.

Ndani sesi arritjet tuaja mund të ndihmojnë të gjithë në ekip

Arritjet tuaja jo vetëm që ju ndihmojnë juve, ato gjithashtu mund të ndihmojnë anëtarët e tjerë të ekipit të mësojnë dhe të rriten. Inkuadrimi i momentit tuaj personal si një moment mësimi mund të jetë një mënyrë për të ngritur temën.

Lexoni: Puna nga shtëpia – simbol i ri statusi?

“Ju mund të ndani punën tuaj të mrekullueshme pa u ndjerë ‘keq’ duke i përkufizuar arritjet tuaja si përparim dhe duke dhënë njohuri mbi mësimet tuaja,” tha De Ala.

Lara Hogan, autore e “Menaxhimit elastik”, tha se nëse shfaqja e punës tuaj është e vështirë për ju, jini sa më të bazuar në fakte për veprimet tuaja dhe ndikimin e atyre veprimeve. Nëse është e mundur, përcaktoni sasinë e ndikimit tuaj dhe përpiquni ta bëni atë të rëndësishëm për personat e tjerë në bisedë. Në këtë mënyrë, duket sikur jeni duke punuar drejt një qëllimi të përbashkët, në vend që thjesht të përpiqeni ta bëni veten të dukeni mirë,” tha ajo.

Jepini merita të tjerëve dhe ata mund t’ju ​​japin më shpesh merita juve gjithashtu

Një mënyrë për të ndihmuar të tjerët të vërejnë më shumë punën tuaj është duke folur për projektet e kolegëve tuaj. Duke ndarë reagime pozitive, ju ndihmoni në ndërtimin e një kulture në ekip ku reklamimi i punës së njëri-tjetrit është normal dhe inkurajohet.

Gjithashtu u kujton kolegëve që t’ju ​​japin komplimenta edhe juve.

“Ju mund të ndani rregullisht deklarata si, “Ekipi im dhe unë arritëm … ” dhe mos hezitoni të përfshini të gjithë ekipin ose kompaninë me një mirënjohje të një anëtari të ekipit që vini re se po bën punë të mahnitshme,” tha De Ala.

Ndarja e asaj që po bëni mirë nuk ju ndihmon vetëm të përparoni në karrierën tuaj, por gjithashtu ndihmon mirëqenien tuaj, tha Cicely Horsham-Brathwaite, një psikologe e liçencuar dhe trajnere ekzekutive. “Ndarja e atyre fitoreve me njerëzit me të cilët ndiheni rehat në punë gjithashtu ndihmon në zbutjen e stresit në mjedisin e punës, në vend që të përqëndroheni vetëm në sfidat,” tha ajo.

Për ta ndihmuar shefin tuaj të jetë një nxitës më i mirë për ju, mbajeni atë të përditësuar në fitoret tuaja.

Melody Wilding, një trajnere ekzekutive dhe autore e librit “Trust Yourself: Stop Overthinking and Channel Your Emotions for Success at Work” sugjeroi të shtoni një seksion “arritje” në axhendën tuaj një-me-një me shefin tuaj.

“Është një mundësi për të ndarë atë për të cilën po punoni dhe për t’u siguruar që shefi juaj të mund të shohë arritjet tuaja,” tha ajo.

Por mbani mend se nuk duhet të bëni gjithçka për të treguar se sa shumë jeni duke punuar. Kjo nuk do të thotë që puna juaj është e suksesshme, por kjo tregon se po jepni një kontribut domethënës.

Në vend që të flisni për vetë detyrën, flisni për rezultatet në një mënyrë entuziaste, si “Unë vërtet u gëzova për këtë, mësova X, Y, Z nga ky bashkëpunim në të cilin u përfshiva”.

/huffpost

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0