7 strategji për të siguruar biznesin tuaj nga recesioni - Business Magazine Albania

7 strategji për të siguruar biznesin tuaj nga recesioni

7 strategji për të siguruar biznesin tuaj nga recesioni

Sipas raportit të Perspektivës Ekonomike Globale të Fitch Ratings për vitin 2024, këtë vit pritet një rënie e madhe prej 2.1% në rritjen botërore. Drejtorët ekzekutivë dhe drejtuesit e tjerë duhet të gjejnë një bazë të fortë në majë të terrenit të lëkundur. Udhëheqja e guximshme dhe bazat e forta për të mbështetur shkallëzimin janë një domosdoshmëri në këto kohë. Siç thotë autori bestseller Marshall Goldsmith, “Ajo që të ka çuar këtu nuk do të të çojë atje”. Sfidat e peizazhit aktual kërkojnë qasje dhe zgjidhje të reja për të mbrojtur kompaninë tuaj. Mbani një ndërmarrje në rritje të vazhdueshme, rezistente ndaj recesionit duke ndjekur 7 strategji që janë detajuar më poshtë:

1. Buxheti për skenarin më të keq

Peshimi i realiteteve të mundshme ekonomike është thelbësor kur jeni duke buxhetuar dhe shpenzuar. Dave Ramsey thotë që të lini mënjanë të paktën gjashtë deri në dymbëdhjetë muaj kursime për raste urgjente . Kjo qasje ofron hapësirë ​​për lëvizje gjatë periudhave të ngadalta të punës, duke ofruar liri për të punuar drejt zgjidhjeve, për të inovuar ose për t’u drejtuar sipas nevojës dhe për të siguruar që kompania juaj të mbetet e paprekur dhe e shëndetshme.

2. Krijoni ekspertizën tuaj dhe diferenconi ofertat tuaja me vlerë të lartë

Këto ditë, në një botë në fluks, tregu juaj i synuar përbëhet nga klientë B2B dhe B2C që kërkojnë liderë të besueshëm të industrisë dhe zgjidhës të problemeve. Prandaj, ekuiteti i markës është jetik. Mbushni biznesin tuaj me të përmes metodave të mëposhtme: Poziciononi markën tuaj si një autoritet dhe forcë me ndikim në sektorin tuaj. Investoni në pozicionimin e përmirësuar dhe shfrytëzoni perceptimin e tregut të markës suaj. Lidhuni me kompani të tjera me reputacion dhe të pozicionuar mirë që mund të ndihmojnë në forcimin e pozicionit tuaj.
Siguroni dëshmitë e klientëve dhe grumbulloni vlerësime pozitive. Vendosini ato në rrjetet tuaja sociale. Bëni gjithçka që është e mundur për të krijuar ekspertizën tuaj dhe për ti diferencuar ofertat tuaja nga ofertat e të tjerëve.

3. Kultivoni marrëdhënie të forta

Ndërtoni shtylla themelore duke kultivuar marrëdhënie dhe duke hapur veten dhe biznesin tuaj ndaj bashkëpunimeve, referimeve për mentorim dhe ndarjes së burimeve. Duke vepruar kështu krijon një shtresë sigurie për kompaninë tuaj.

Partneritetet profesionale dhe personale vijnë në dy forma:

Partnerët që ndajnë vlerat tuaja.
Partnerët me grupe aftësish plotësuese.
Krijimi i këtyre lidhjeve mund të nënkuptojë hyrjen në hapësira të reja, daljen nga zona juaj e rehatisë apo edhe ndërtimin e komuniteteve nga e para. Vlera e ofruar është një katalizator i pagabueshëm në këto raste.

Analizoni se çfarë mund të bëni për të zgjidhur një problem për një kandidat partneriteti të dëshirueshëm. Zbatoni zgjidhjen tuaj dhe bëni një ofertë. Paraqisni këtij individi një mundësi partneriteti që ndryshon lojën ose një ide emocionuese. Jini të qëllimshëm në lidhje me komunikimin e pritshmërive që keni në një partneritet reciprok, në mënyrë që të gjithë të jenë në të njëjtën faqe.

4. Kujdesuni për reputacionin tuaj

Një reputacion i sprovuar është një pengesë mbi pothuajse çdo konkurrent në industrinë tuaj. Mos lejoni që një hap i gabuar ose i vështirë të prishë gjithçka për të cilën keni punuar. Kontrolloni me rigorozitet burimet, shitësit dhe klientët tuaj, duke vendosur procese dhe sekuenca për t’u siguruar që të punoni me kolegë, partnerë me integritet të lartë. Për më tepër, jini të vetëdijshëm dhe të qëllimshëm për imazhin tuaj në mediat sociale. Shqyrtoni çdo postim dhe pyesni nëse do të ndihmojë apo pengojë reputacionin tuaj. Besoini intuitës suaj dhe vazhdoni.

Lexo edhe: Mësoni si të përmirësoheni në biznes me këto 7 metoda

5. Lidhuni me talentet më të mirë

Njerëzit me aftësi dhe performancë të lartë do t’ju kursejnë burimet dhe  kohë. Vendosni parametra specifik përpara se të hyni në partneritete biznesi për të siguruar përputhjen e vlerës dhe përdorimin optimal të kohës. Për shembull, mund të merrni kohë shtesë në një telefonatë për të bërë pyetje specifike në lidhje me parametrat e projektit dhe se si duket një rezultat i suksesshëm për të gjithë.

6. Kini një përqasje të qetë, dhe të përmbledhur

Soft skills si inteligjenca emocionale (EQ) dhe ndjeshmëria rriten në rëndësi pasi AI dhe automatizimi janë të përhapur masivisht në vendet e punës. Megjithatë, emocionet nuk mund të lejohen të pengojnë mbijetesën tuaj profesionale. Prandaj, reagimi juaj ndaj situatave të jashtme nuk duhet të jetë emocional. Gjeopolitika e lëkundur dhe faktorët ekonomikë mund të pengojnë përparimin tuaj, por ata nuk duhet t’ju shkatërrojnë. Varet nga ju që të vlerësoni, analizoni, përqendroni dhe përmirësoni aftësitë tuaja në përputhje me rrethanat. Plotësoni premtimet. Qëndroni elastik. Njerëzit grumbullohen te udhëheqësit në kohë të pasigurta dhe nëse mund ta provoni veten si të tillë, do të vendosni një pikëmbështetje në ekosistemin tuaj kur gjërat të stabilizohen.

Enterpreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0