Si të motivoni ekipin tuaj në kohë të vështira? - Business Magazine Albania

Si të motivoni ekipin tuaj në kohë të vështira?


Ekspertët parashikuan se Gjermania do të fitonte ndeshjen në fazën e grupeve në Kupën e Botës 2018 me Meksikën. Në fund të fundit, skuadra kombëtare gjermane e futbollit u rendit e para, fitoi Kupën e Botës herën e fundit dhe është e dyta pas Brazilit që ka fituar më shumë tituj.

Megjithatë Meksika në 90 minuta ndeshje mposhti Gjermaninë, 1-0.

Lexoni: Teknika e përdorur nga trajneri i Anglisë që çoi ekipin në Kupën e Botës, të cilën mund ta përdorësh edhe ti

Dhe përgjatë rrugës, trajneri i Meksikës, Juan Carlos Osorio, ofroi këto këshillë për çdo udhëheqës, i cili kërkon të frymëzojë ekipin e tij në situatat sfiduese:

  1. Vendosni një strategji, sigurohuni që secili anëtar i ekipit të kuptojë se çfarë të bëjë dhe pastaj qëndrojini planit tuaj. Siç shkroi Rory Smith në The New York Times, “Për gjashtë muaj, Osorio punoi një plan vetëm për këtë lojë. Ai e dinte saktësisht se çfarë donte të bënte, e dinte saktësisht se si Meksika mund të mundte Gjermaninë.”
  2. Mos jini konservator vetëm, sepse konkurrenca është e vështirë. Andrew Keh në Times ka shkruar: “Meksika do të kishte pak arsye për t’u shqetësuar nëse do të luante në mënyrë konservatore.” Por Osorio njoftoi qëllimet e tij haptazi në një konferencë për shtyp natën para ndeshjes. “Ne nuk do të ndryshojmë mënyrën se si luajmë. Ne kemi stilin tonë në ekipin kombëtar meksikan dhe do të vazhdojmë me të.”
  3. Inkurajoni anëtarët e ekipit të luajnë sikur do të fitojnë, edhe kur shanset janë kundër tyre. Osorio i tha ekipit të tij “luani për dashurinë ndaj fitores, jo për frikën ndaj humbjes.”
  4. Punoni me pikat e forta të çdo anëtari të ekipit. Osorio i drejtoi lojtarët e tij të talentuar që të punonin në gjërat që ata bënin më së miri. Për shembull Osorio vendosi Miguel Layun, të Sevillas, si një mesfushor sulmues, duke e udhëzuar atë që të niste kundërsulmet e shpejta në mënyrë që të mund të ekspozonte mbrojtjen e Gjermanisë.”
  5. Jepni më të mirën tuaj dhe kërkoni nga anëtarët e ekipit që të bëjnë më të mirën e tyre.

Lexoni: Përse ju duhet një ekip për të qenë të sukesshëm?

Sulmuesi Javier Hernandez tha, “Ne duhet vetëm t’i bindemi urdhrave të tij. Nëse ai na thotë:” Hidhuni me kokë për të ndalur topin, “ne do ta bëjmë atë, sepse ne jemi me të”.

/INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0