Si të forconi sigurinë tuaj në internet dhe për të mbrojtur të dhënat nga hakerat! - Business Magazine Albania

Si të forconi sigurinë tuaj në internet dhe për të mbrojtur të dhënat nga hakerat!

Kur bëhet fjalë për rezolutat e Vitit të Ri, siguria kibernetike nuk është tema e parë që na vjen ndërmend. Por duke pasur parasysh kohën që kalojmë në internet dhe sasinë e informacionit të ndjeshëm në rrezik, ndoshta duhet.

Pra, këtu janë katër gjëra të thjeshta që mund të bëni për të mbrojtur të dhënat dhe pajisjet tuaja nga hakerimi.

  1. Zgjidhni fjalëkalime të forta

Po, kjo është këshilla më e mërzitshme në këtë artikull, por padyshim që është ende e rëndësishme. Sipas një sondazhi të sigurisë në internet të vitit 2019 nga Google dhe Harris Poll, 13 % e njerëzve përdorin të njëjtin fjalëkalim për të gjitha llogaritë e tyre.

  1. Siguroni transaksionet tuaja me vërtetim me dy faktorë

Autentifikimi me dy faktorë, siç sugjeron emri i tij, kombinon përdorimin e një fjalëkalimi me një metodë tjetër që mund të jetë një mesazh me tekst, një aplikacion ose një identifikim biometrik.

  1. Ruani lotët duke ruajtur të dhënat tuaja

Ruajtja e rregullt e të dhënave tuaja duhet të jetë një refleks. Mund të jetë i dobishëm në rast të mosfunksionimit të harduerit ose një virusi. Gjithashtu ju bën më pak të prekshëm ndaj sulmeve të ransomware, të cilat janë rritur që nga pandemia. Mund të ruani kopje rezervë në hapësirën ruajtëse të jashtme që e mbani të ndarë nga kompjuteri juaj ose në renë kompjuterike (icloud). Ekspertët rekomandojnë zbatimin e strategjisë 3-2-1: tre kopje të të dhënave tuaja në dy lloje të ndryshme ruajtjeje me një kopje të ruajtur në një vend tjetër.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0