Si përfitohen standardet e biznesit? - Business Magazine Albania

Si përfitohen standardet e biznesit?


Bizneset shqiptare kanë në dispozicion mundësi të reja standardesh me të cilat mund të rrisin vlerën e produkteve të tyre. Drejtoria e Përgjithshme e Standardizimit raportoi se gjatë periudhës janar-shkurt 2017 janë adoptuar 45 standarde dhe dokumente standardizimi si shqiptare nga të cilat 32 janë europiane nga Komiteti Europian i Standardizimit dhe 13 ndërkombëtare të njohura si ISO dhe IEC.

Tashmë për të gjithë bizneset që janë të interesuara për të përfituar një standard të caktuar është mundësuar edhe aplikimi online. Përmes buletinit të publikuar nga ana e institucionit bëhet me dije në kohë reale pjesa e standardeve të shfuqizuara, atyre që mund të blihen on-line, numri i faqeve për secilin standard.

Ngërçi që ka shoqëruar vazhdimisht biznesin lidhet me mungesën e informacionit mbi standardet, por edhe mbi aspekte pozitive që jep përfitimi i tyre që përkthehet në rritje të vlerës së produktit si avantazh përballë konkurrentëve.

burimi: scan.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0