Shumica e vendeve të BE-së kundër tarifës së rrjetit për Big Tech - Business Magazine Albania

Shumica e vendeve të BE-së kundër tarifës së rrjetit për Big Tech

Një shumicë e vendeve të BE-së kanë refuzuar shtytjen e operatorëve kryesorë evropian në detyrimin e kompanive të mëdha të teknologjisë si Google, për të ndihmuar financimin e përhapjes së 5G dhe brezit të gjerë në rajon, thanë njerëz të njohur me këtë çështje.

Në një takim me Thiery Breton, shefin e industrisë së BE-së, në Luksemburg, ministrat e telekomunikacionit nga 18 vende ose hodhën poshtë tarifën e propozuar të tarifës së rrjetit për firmat e teknologjisë, ose kërkuan një studim mbi nevojën dhe ndikimin e një mase të tillë, shtuan burimet e Reuters.

Kjo u bëri jehonë komenteve të bëra muajin e kaluar nga BEREC, grupi i rregullatorëve të telekomunikacionit të BE-së. Deutsche Telekom, Orange, Telefonica dhe Telecom Italia duan që firmat e “Big Tech” të mbështesin një pjesë të kostove të rrjetit me arsyetimin se të dhënat dhe përmbajtja e tyre përbëjnë një pjesë të madhe të trafikut të rrjetit, raporton Reuters.

Ata kanë gjetur një “vesh të hapur” te shefi i industrisë së Komisionit Evropian, Breton, një ish-drejtor ekzekutiv i France Telecom dhe firmës franceze të konsulencës IT, Atos.

Megjithatë, Google, Apple, Facebook, Netflix, Amazon dhe Microsoft kanë hedhur poshtë idenë e një takse, duke thënë se ata veçse investojnë në ekosistemin dixhital.

Ministrat evropianë të telekomunikacionit përmendën mungesën e një analize mbi efektet e një tarife për rrjetin, mungesën e një investimi dhe rrezikun që “Big Tech” t’ua kalojë koston shtesë konsumatorëve, deklaruan tutje burimet.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0