Shkrimi Akademik dhe Metodologjia e Kërkimit në Punimin Shkencor - Business Magazine Albania

Shkrimi Akademik dhe Metodologjia e Kërkimit në Punimin Shkencor


Student Economic Forum në bashkëpunim me Albanian Young Leaders Forum më datë 2 dhe 3 Maj 2018, ora 16:30 – 19:00 do të zhvillojë një trajnim dy ditor me temë “Shkrimi Akademik dhe Metodologjia e Kërkimit në Punimet Shkencore”.

Cilësia e punimit të një projekt kursi, teme diplome apo mikroteze nga ana metodologjike, përmbajtësore dhe vizuale është e lidhur ngushtësisht me respektimin e normave, rregullave dhe standardeve të shkrimit akademik dhe metodologjisë së kërkimit në çdo punim shkencor. Sa me i lartë të jetë niveli i dijeve dhe njohurive rreth shkrimit akademik dhe metodologjisë të kërkimit aq më minimale do të jenë gabimet në çdo punim të fushës akademike dhe jo akademike që ne mund të realizojmë.

Për të gjithë studentët dhe kërkuesit e rinj që dëshirojnë të përmirësojnë njohurit rreth shkrimit akademik dhe metodologjisë së kërkimit janë të ftuar për t’u bërë pjesë e këtij trajnimi, i cili do të mbahet nga lektor të fushës.

Tematikat që do të trajtohen në akademi janë:

• Shkrimi si mjet komunikimi dhe efektet e tij
• Procesi i të shkruarit: Mbledhja e informacionit dhe Organizimi i materialit
• Kuptimi i stilit dhe përdorimi i një stili të efektshem
• Format e paraqitjes së dorëshkrimeve
• Modelet bazë të të shkruarit në shkrimin teknik
• Prezantimi vizual i informacionit teknik
• Përgatitja e një eseje
• Planifikimi i kërkimit
• Rishikimi i literaturës
• Problemi dhe objektivat e kërkimit
• Kuadri konceptual
• Metodat dhe procedurat e kërkimit
• Besueshmëria dhe vlefshmëria e dijes
• Bazat filozofike të kërkimit
• Etika në Kërkim

► Aplikoni këtu:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfxuswWNUsMvZ6U-to99MBZNI6X-R75ddicF8KPAv1WQYD2vw/viewform

Datat e zhvillimit të trajnimit:

– 1 Maj 2018, ora 16:30 – 19:00
– 2 Maj 2018, ora 16:30 – 19:00

► Kush pranohet në akademi:

– Studentët
– Të rinjtë

► Politikat e pagesës për pjesëmarrje

– Anëtarët e SEF: 1000 lekë (të reja) (-50 %)
– Studentët dhe të rinjtë e tjerë: 1000 lekë (të reja)

Në fund të trajnimit të gjithë pjesëmarrësit do pajisen me CERTITIKTE Pjesëmarrje.

Afati përfundimtar i aplikimit: 29.04.2018

Për më shumë informacion klikoni Këtu.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0