Shkencëtarët prodhojnë gjakun e parë artificial. A mund të pranohet ai nga të gjithë?


Doktorët kanë ëndërruar për ditën që do të kishin gjak artificial, por realiteti ka qenë shumë zhgënjyes.

Ndërkohë që sot teknologjia është në gjendje që të prodhoje qeliza të kuqe në laborator, teknika e tanishme mund të prodhojë vetëm një numër të vogël prej tyre.

Sipas burimeve është zhvilluar një teknikë e re, e cila mund të prodhojë një numër të palimituar qelizash të kuqe.

E vetmja pengesë është se duhet që të krijohen qeliza gjaku në fazën premature.

Sfida më e madhe për momentin është që kjo teknikë të përkthehet në mjet komercialiteti.

Shkencëtarët kanë prodhuar disa litra gjak në laborator deri tani, por kjo nuk është asgjë në krahasim me volumin e madh të gjakut që kërkohet në spitale.

Edhe pse “Shërbimi Ndërkombëtar i Anglisë” po planifikon një sërë testimesh për krijimin e gjakut artificial, kjo metodë e re nuk do të përfshihet.

Epo është e llogjikshme që edhe nëse gjaku artificial është gati që të dalë në treg, me siguri jo të gjithë janë të gatshëm që ta pranojnë.

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale