Instagram teston detyrimin e përdoruesve të shikojnë reklama - Business Magazine Albania

Instagram teston detyrimin e përdoruesve të shikojnë reklama

Instagram

Instagram po teston reklamat që përdoruesit nuk mund t’i kalojnë. Platforma e mediave sociale aktualisht i lejon njerëzit të rrëshqasin ose të lëvizin përpara reklamave që shfaqen në burimin e saj kryesor të imazheve dhe videove, si dhe në burimet e saj Stories dhe Reels.

Por, tani po provon një veçori të quajtur “pushimi i reklamave”, të cilin përdoruesit thonë se nuk mund ta kalojnë si zakonisht. Imazhet e shpërndara në internet tregojnë një kohëmatës, i cili numëron deri në zero përpara se të rifillojë funksionimi normal.

“Ndonjëherë mund t’ju duhet të shikoni një reklamë përpara se të vazhdoni të shfletoni”, u thotë platforma në pronësi të Meta atyre që klikojnë për më shumë informacion.

Instagram ka konfirmuar se një gjykim është duke u zhvilluar.

“Ne jemi gjithmonë duke testuar formate që mund të sjellin vlerë për reklamuesit”, tha Instagram në një deklaratë, duke shtuar se do të ofronte përditësime të mëtejshme nëse testi do të rezultonte në ndryshime të përhershme të formatit.

Në një deklaratë të mëvonshme, Meta tha se “gjithmonë po eksperimentonte me produkte të reja dhe zgjidhje reklamash në përputhje me tendencat në zhvillim të konsumatorëve dhe nevojat e biznesit”.

Mbetet për t’u parë nëse prova i tërheq reklamuesit, por sigurisht që duket se nuk u ka shkuar mirë përdoruesve. Një person në Threads e quajti lëvizjen “të bezdisshme”,  duke shtuar se “duket si një veprim agresivisht shtytës për të fituar më shumë dollarë reklamash për Metën”.

Të tjerë kanë ngritur mundësinë e bojkotimit të platformës.

“Ne thjesht nuk do të lëvizim”, tha një përdorues i X (ish-Twitter).

Meta nuk është firma e parë e madhe e teknologjisë që detyron njerëzit të shikojnë reklama. YouTube është i njohur për shfaqjen e reklamave që nuk mund të kapërcehen për përdoruesit që shikojnë video në platformën e tij ose aplikacionin televiziv, të cilët nuk paguajnë për nivelin e tij premium pa reklama. Reklamuesit mund të synojnë shikuesit e YouTube me 15 deri në 30 sekonda të gjata video promocionale, të pa anashkalueshme që shfaqen para, gjatë ose pas videove të tjera nëse duan që njerëzit të shohin të gjithë mesazhin e tyre. Google, kompania mëmë e YouTube, nga ana tjetër po përpiqet të shtypë bllokuesit e reklamave.

Megjithatë nuk është e qartë se detyrimi i përdoruesve për të parë më shumë reklama ndihmon në të vërtetë kompanitë. Një studim i kryer nga TikTok, i publikuar në janar, sugjeroi se detyrimi i shikuesve për të parë reklama mund të çojë në më pak angazhim. Më shumë se 70% e pjesëmarrësve të saj thanë se kishin më shumë gjasa të angazhoheshin me përvojën e një reklame nëse kishte një mundësi për ta anashkaluar atë.

bbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0