Shitjet e Apple bien sërish pavarësisht rritjes së iPhone - Business Magazine Albania

Shitjet e Apple bien sërish pavarësisht rritjes së iPhone

apple

Shitjet e Apple kanë vazhduar të bien, pavarësisht kërkesës së fortë për iPhone dhe shërbimet e saj si platforma e transmetimit Apple TV+. Gjigandi i teknologjisë thotë se të ardhurat ranë me 1% në 89.5 miliardë dollarë (73.3 miliardë £) në tre muajt deri në 30 shtator, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Apple shënon tremujorin e katërt me radhë ku shitjet kanë rënë nga viti në vit.

Në një përditësim për investitorët, firma tha se fitimet kishin arritur në 23 miliardë dollarë, të ndihmuar nga një rekord i ri për shitjet e iPhone në periudhën tre mujore.

Shuma që mori nga shërbime të tilla si iCloud dhe Apple Music gjithashtu arriti një nivel të lartë, duke sjellë 22.3 miliardë dollarë për firmën me bazë në Kaliforni, 16% më shumë nga një vit më parë.

Shefi ekzekutiv i Apple, Tim Cook tha se ishte duke punuar shumë për të prodhuar më shumë.

“Ne besojmë se më vonë këtë tremujor, do të arrijmë një ekuilibër ofertë-kërkese”, tha ai.

Ai njoftoi se iPhone 15 nuk do të kishte portin e tij të karikimit të vetëtimës, pasi Bashkimi Evropian detyroi ndryshimin. Në vend të kësaj, ai përdor një kabllo USB-C si standard i pranuar kudo.

Apple është përballur gjithashtu me sfida diku tjetër si: pasiguria ekonomike që rëndon mbi konsumatorët në tregun kinez.

Të enjten, kompania tha se shitjet në Kinë ishin ulur me 2.5%, megjithëse z. Cook tha se pas llogaritjes së kursit të këmbimit valutor biznesi i Apple atje ishte rritur nga viti në vit. Ekzekutivi bëri një vizitë të papritur në Kinë, duke takuar lojtarë në qytetin e Chengdu.

Kjo shënoi vizitën e tij të dytë në Kinë, një treg kyç për Apple këtë vit, pasi operacionet e firmës në vend janë komplikuar nga kufizimet Covid dhe tensionet SHBA-Kinë.

Në mars, Cook tha se ndjente që Apple kishte një marrëdhënie “simbiotike” me Kinën, një bazë kryesore prodhuese.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0