Shikim i mprehtë! Ja çfarë të keni parasysh kur do punësoni dikë - Business Magazine Albania

Shikim i mprehtë! Ja çfarë të keni parasysh kur do punësoni dikë

Shumë pronarë biznesesh duan të trajtojnë vetë çdo projekt derisa të kuptojnë se thjesht nuk ka orë të mjaftueshme në ditë për të përfunduar gjithçka që ka në listë. Kështu nevoja për ta zgjeruar ekipin rritet dhe kështu rritet dhe biznesi juaj. Por, procesi i punësimit të punonjësve për biznesin tuaj të vogël mund të jetë zhgënjyes dhe kërkon shumë kohë kur kërkoni personin ose për të krijuar ekipin e duhur.Kur kërkoni punonjës, jo vetëm kushdo do të jetë në gjendje të përmbushë pritshmëritë ose përshkrimin e punës. Për këtë arsye, ju duhet të kontrolloni plotësisht secilin aplikant në mënyrë të drejtë.

Bërja e pyetjeve personale

Kur jeni duke kërkuar për punonjës, është normale të ndjeni një lidhje me një aplikant të shkëlqyer me të cilin ndiheni rehat menjëherë. Sidoqoftë, procesi juaj i punësimit duhet të jetë absolutisht profesional, dhe kjo përfshin pyetjet që bëni. Vetëm për shkak se ju “pëlqeni” dikë nuk do të thotë se ai do të jetë një punonjës i mirë.

Përmbahuni nga bërja e pyetjeve personale si p.sh. sa vjeç është aplikanti, çfarë feje praktikojnë, ose nëse janë të martuar, nëse kanë fëmijë (ose planifikojnë ta bëjnë këtë) ose ndonjë pyetje tjetër që nuk ka të bëjë drejtpërdrejt me pozicionin.

Mosofrimi i një marrëveshje me politikat e kompanisë

Nëse e gjeni aplikantin që kërkoni që i përshtatet nevojave të biznesit tuaj dhe pozicionit(eve), duhet të siguroheni që t’i jepni atyre politikat e punësimit për biznesin tuaj dhe t’i bëni ata të nënshkruajnë një marrëveshje që kanë marrë dhe të kuptojnë plotësisht përmbajtjen dhe t’i përmbahet politikave.

Për këtë, do t’ju duhet të krijoni një manual për punonjësit dhe të përfshini tema të tilla si procedurat në lidhje me kodin e veshjes, sjelljen në vendin e punës, strukturën e pagesave, kontaktet, planifikimin, kërkesat p për pushim, etj. Ky manual jo vetëm që do të ju mbrojë ju, por edhe punonjësin nga çdo keqkuptim në rrugë.

Ju nuk duhet ta kapërceni pa e shikuar sfodin e tyre profesional

Duhet të siguroni informacione që ju tregojnë më shumë për të kaluarën dhe sfodin profesional të një punonjësi. Derisa të gjithë meritojnë një shans të dytë pasi kanë bërë një gabim në jetën e tyre, një shkelës i rregullave dikur mund të dëmtojë biznesin tuaj nëse sjelljet e tyre vazhdojnë. Njohja e tyre para se t’i punësoni në biznesin tuaj të vogël mund t’ju shpëtojë nga dhimbjet e kokës dhe potencialisht të kërkoni punonjës për të plotësuar pozicionin e tyre.
lexo: Konkursi i Aftësive, të rinjtë “sfidojnë” bizneset

Pyetja e një punonjësi të mundshëm për ndonjë sjellje kriminale do të tregojë gjithashtu nëse aplikanti është i vërtetë apo jo. Të kesh dikë që thotë se nuk ka qenë kurrë në telashe me ligjin, vetëm që të shohësh të dhënat e tij më vonë atëherë automatikisht e humbet ndjenjën e besimit. Jepuni atyre çdo mundësi përpara për t’u pastruar dhe nëse ata thonë se nuk keni leje për të bërë një kontroll të sfondit, kjo duhet të hapë disa flamuj të kuq dhe t’ju thotë që të vazhdoni të kërkoni punonjës për intervistë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0