Samsung Electronics arrin vendin e parë për konsumatorët në CES 2017 me inovacione që përmirësojnë mënyrën se si njerëzit jetojnë, punojnë dhe luajnë - Business Magazine Albania

Samsung Electronics arrin vendin e parë për konsumatorët në CES 2017 me inovacione që përmirësojnë mënyrën se si njerëzit jetojnë, punojnë dhe luajnë


Tiranë – 5 Janar 2017 – Në konferencën e tij për shtyp në CES 2017, Samsung Electronics Co, Ltd, zbuloi vizionin e tij për vitin 2017 dhe si është duke arritur vendin e parë me një gamë të gjerë të risive për t’i siguruar konsumatorëve përvojën e tyre më të mirë. Shpalljet kryesore për produktet përfshinin TV QLED mahnitës të ri dhe përditësime për smartwatch Gear S3. Me këto inovacione, Samsung demonstron lidershipin e tij në teknologjinë pioniere të re që me të vërtetë i përshtatet jetës së konsumatorëve në mënyrë të personalizuar, në mënyra intuitive.

“Pavarësisht disa sfidave, ne kemi bërë përparime të mëdha në vitin 2016, duke fituar pjesën e tregut në TV, pajisje shtëpiake, pajisje që vishen dhe smartphones,” tha Tim Baxter, President dhe Shef i Njësisë Operative të Samsung Electronics në Amerikë. “Duke dëgjuar konsumatorët tanë dhe duke ndërtuar mbi ta trashëgiminë tonë të inovacionit, ne jemi të vendosur në vizionin tonë për të ardhmen – kjo është mundësuar nga produktet dhe shërbimet e lidhura dhe projektuar në mënyrë elegante duke vënë konsumatorët në qendër.”

Samsung QLED, Inovacioni i rradhës në TV
Lidhur me avancimet e pabesueshme në zhvillimin e teknologjisë Quantum dot, Samsung zbuloi TV Q8C QLED 75-inç, i cili shton materiale të reja metalike në pikat kuantike gjysmëpërçuese nano-sized për të ofruar përzierjen e përsosur të ngjyrave të lehta dhe ngjyrave aktualisht në dispozicion në teknologjinë e ekranit. Rezultati është një ekran i madh QLED TV mahnitës, me figura tepër të sakta dhe preçize që mund të shihet nga çdo kënd ose në çdo mjedis.

Televizori QLED TV i Samsung merr pikat kuantike të teknologjisë në lartësi të reja me efikasitet të avancuar të ngjyrave të lehta dhe stabilitet, si dhe një spektër më të gjerë të ngjyrave si kurrë më parë. QLED TV i ri gjithashtu përmban nivele të vërteta të ngjyrës së zezë të thellë, 100% volum ngjyrash kur matet me DCI dhe shkëlqim optimal HDR të 1500 – 2000 nits. Dizajni i ri i panelit QLED TV gjithashtu redukton reflektimin, kështu që konsumatorët mund të shohin çdo detaj në nivele të pabesueshme kontrasti. Së fundi, QLED jep këtë nivel të performancës pavarësisht se ku jeni ulur, me ngjyrë të qëndrueshme dhe cilësi fotoje nga çdo kënd shikimi.

samsung-electronics-arrin-vendin-e-pare-per-konsumatoret-ne-ces-2017-me-inovacione-qe-permiresojne-menyren-se-si-njerezit-jetojne-punojne-dhe-luajne-business-mag

Elementet e rinj të projektimit prezantuar nga Samsung rritin përvojën e QLED TV edhe më tej. Kabllot optike praktikisht të padukshme ndihmojnë për të zgjidhur çështjen e kabllove të shëmtuara dhe rrëmujës që mund të gjenden në shtëpi me një sistem të hijshëm, me vetëm një kabllo. Pajisjet shtesë përfshijnë opsionin “No-Gap Wall Mount”, e cila e bën instalimin e televizorit në mur më thjeshtë dhe më shpejt se kurrë më parë. Së fundmi, për ata që dëshirojnë një shumëllojshmëri mundësish kur hapin TV e tyre, Samsung prezantoi dy forma të reja dhe elegante ku TV mund të qëndrojë – Gravity dhe Studio – që u drejtohen konsumatorëve që preferojnë një TV të pamontuar në mur.

Përveç TV të reja, Samsung ka detajuar plane për të dhënë një përvojë më të unifikuar për konsumatorët që përdorin shërbime dhe pajisje të ndryshme. Vitin e kaluar, Samsung One Remote është zgjeruar për të mbështetur edhe më shumë pajisje dhe për të ofruar aftësi kontrolli të zërit në Smart TV. Aplikacioni Samsung SmartView – në dispozicion në Android dhe iOS – lejon përdoruesit për të marrë përvojën e tyre të personalizuar në SmartHub në telefonin e tyre, si dhe njoftimet për përmbajtje të re, edhe kur TV i përdoruesit është i fikur.

E re për vitin 2017, përveç përvojës së SmartTV është shërbimi Samsung Sports. Shërbimi Sport siguron që tifozët kurrë nuk do të humbasin asnjë moment, me përmbajtje të përshtatshme dhe bazuar në preferencat e ekipit të përdoruesit, mundësuar nga partneritetet në kohë reale më të mëdha të lojtarëve në sport sot.

Për të rritur portofolin e ofertave të këtij viti për SmartTV, Samsung ka zgjeruar shërbimet e saj të njohura globale, TV Plus, në tregjet e SHBA-së. Një aplikacion i ri argëtues është ekskluzivisht në dispozicion për SmartTV e Samsung. TV PLUS sjell përmbajtje me cilësi të lartë në një aplikacion të vetëm në TV tuaj për një përvojë shikimi premium. I bashkuar me Samsung Checkout, TV Plus është mënyra më e shpejtë për t’u lidhur me argëtimet që konsumatorët pëlqejnë, kur ato sapo kanë dalë nga kutia. Përveç kësaj, Samsung ka partneritet edhe me FandangoNow në SH.B.A. për të sjellë qasje të menjëhershme për të marrë me qera ose për të blerë më shumë se 40.000 filma dhe shfaqje, duke përfshirë videot e reja në 4K HDR.

Përveç kësaj, Samsung njoftoi risinë e tyre më të re TV Lifestyle. Televizori i ri Lifestyle ofron një dizajn të lëmuar mahnitës. Ky TV i ri është projektuar për t’u dukur si një foto që do të shfaqet në mur, i pajisur me një kabllo të padukshëm që e lejon atë të vendoset kudo në shtëpi dhe në çdo hapësirë pa ato kabllot ose telat e shëmtuara. TV Lifestyle iu dha çmimi “Inovacioni më i mirë për 2017” në CES 2017 dhe do të lançohet më vonë këtë vit.

Samsung ekspozoi formacionin e produkteve audio vizuale në shtëpi në 2017, duke përfshirë edhe Soundbar Sound + e ri, i cili përmban një sub-woofer, H7 Wireless Audio dhe UHD e fundit Blu-ray Player. Produktet pasqyrojnë një komplet të plotë të karakteristikave premium me sy drejt integrimit të rritur, si dhe një dizajn të thjeshtë premium që plotëson përvojën e përdoruesit në të gjithë pajisjet e shumta. Së fundi, Soundbar i ri dhe tipari H7 arrin zërin e pasur dhe të detajuar të UHQ 32bit, e cila arrin çdo burim që ofron tingull 8-24bit.

Për më shumë informacione mbi këtë njoftim për shtyp, duke përfshirë fotografi, video dhe artikujt përkatës në redaksinë e Samsung, ju lutem vizitoni news.samsung.com/global. Samsung CES booth # 15006 është në Katin e 1-rë të Sallës Qendrore në Qendrën Convention në Las Vegas dhe do të jetë i hapur nga 5-8 Janar 2017. Për të mësuar më shumë rreth CES 2017, ju lutem vizitoni www.ces.tech.

Rreth Samsung Electronics Co, Ltd
Samsung Electronics Co, Ltd frymëzon botën dhe modelon të ardhmen me ide dhe teknologji transformuese. Kompania po ripërcakton botën e TV-ve, telefonëve inteligjentë, pajisjeve që vishen, tabletëve, kamerave, pajisjeve dixhitale, printerave, pajisjeve mjekësore, sistemeve të rrjetit dhe zgjidhjeve për gjysëmpërçues dhe LED. Për të rejat më të fundit, ju lutem vizitoni redaksinë e lajmeve të Samsung në news.samsung.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0