Sa ndikojnë rezultatet shkollore në rrugëtimin tuaj profesional?

Sa ndikojnë rezultatet shkollore në rrugëtimin tuaj profesional?


Jetojmë në një botë, ku gati çdo prind i inkurajon fëmijët e tij të marrin nota të mira në shkollë. Jo vetëm kaq. Ata presin që fëmija i tyre të marrë notat më të larta gjatë gjithë jetës së tij akademike. Dhe nëse ata do të marrin një rezultat më të ulët, për prindërit konsiderohet si një zhgënjim.

Në këto raste prindërit besojnë se një fëmijë që nuk ka rezultatet maksimale, nuk mund të ketë shumë sukses. Por, të mos ngatërrojmë diçka. Nëse një fëmijë merr gjithmonë vlerësimin maksimal, do të jetë i suksessshëm në shkollë dhe jo domosdoshmërisht në biznes, ndërsa për atë që nuk është gjithmonë shumë i mirë në shkollë nuk do të thotë që nuk ka shanse për t’u bërë një sipërmarrës dhe udhëheqës i suksesshëm.

West Point ka bërë një studim me të sapodiplomuarit për të parë vijueshmërinë e tyre dhe llojin e karrierës. Ata dolën në përfundimin se një student nuk rritet për të udhëhequr kompanitë. Sipas tyre, koha ka provuar se një student me rezultate maksimale, mund të mos jetë më i aftë në sipërmarrje se një student me rezultate më të dobëta.

Lexo: Si të bëheni një udhëheqës me ndikim

Pra, rrallëherë udhëheqja ka të bëjë me intelektin e pastër dhe studentët absolut janë njerëz që japin kontribute të mëdha në shkencë, pedagogji, por jo domosdoshmërisht këta njerëz kanë të zhvilluara aftësitë ndërpersonale që studentët mesatarë kanë mundësinë ta bëjnë.

Është tepër e rëndësishme që t’i kushtohet më shumë rëndësi aftësisë që zotëron një person sesa rezultateve të tij, pasi ka aftësi të tjera po ashtu të vlefshme, që shkojnë përtej librave. Prandaj, kur një student sjell në shtëpi një çertifikatë, e cila nuk mbart rezultate maksimale, mos u frikësoni. Ju si prind duhet të festoni, pasi ju keni në dorë rezultatet e një udhëheqësi të ardhshëm.

Inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0