Road Trip, aplikacioni që lidh Wikipedia me vendet ku udhëtoni

Road Trip, aplikacioni që lidh Wikipedia me vendet ku udhëtoni


Nëse je një person i fiksuar për të lundruar në Wikipedia dhe pëlqeni të mësoni për gjërat e panjohura, tashmë ka një aplikacion që do t’ju shfaqë të gjitha informacionet që ju duhen.

Zhvilluar nga Malte Ubl, aplikacioni zbulon gjeolokacionin e përdoruesit dhe përputhet me artikujt përkatës të Wikipedia. Aplikacioni pastaj lexon artikujt me zë të lartë, një lloj pasagjeri i zgjuar, i cili di gjithçka rreth historisë së qytetit ku po lëvizni (ose ecni).

Për kuriozët, programi gjithashtu lejon përdoruesit të klikojnë për të gjetur vende për të ngrënë aty pranë. Është krijuar për të funksionuar në Google Chrome, Firefox dhe shfletues të tjerë që mbështesin GPS.

Lexoni: Aktivizohet përkthimi nga makina për artikujt e Wikipedia-s edhe në gjuhën shqipe

Aplikacioni u ndërtua duke përdorur Glitch, një faqe interneti e zhvilluar nga Anil Dash vitin e kaluar që lejon koduesit të bëjnë aplikacione me madhësi të kufizuar.

Unë e krijova aplikacionin për veten time, sepse shpesh lëviz nëpër vende të ndryshme dhe mendova se do të ishte mirë të mësoja më shumë, ndërsa nuk kam asgjë më të mirë për të bërë ulur pas timonit,” tha Ubl për The Verge.

Megjithëse sistemi nuk është i përsosur sipas komenteve të postimeve fillestare në Twitter, Ubl tha se i mirëpret të gjitha sugjerimet për të rregulluar gjithçka lidhet me aplikacionin.

burimi: TheVerge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0