Pyetja që çdo lider duhet t'i bëjë vetes - Business Magazine Albania

Pyetja që çdo lider duhet t’i bëjë vetes

lider

Nga Tommy Mello,

A do të punonit për një shef që është tamam si ju? Nëse po, shkëlqyeshëm. Nëse jo, nuk është fundi i botës.

Kjo pyetje më bëri të mendoj për mënyrat se si duhet të ndryshoja veten dhe biznesin tim për të arritur atje ku doja të isha. Ja çfarë bëra unë, dhe nëse doni gjithashtu të ndërtoni një ekip me lojtarët më të mirë, duhet të ndiqni shembullin.

Lexoni: Mark Cuban mbështet propozimin e Presidentit Biden për borxhin e huasë studentore prej 10,000 dollarësh

Kam shkruar një listë të gjërave që duhet të ndryshoj ose të kem, në mënyrë që të jem lideri më i mirë për të cilin njerëzit do të donin të punonin.

Ndërtimi i një ekipi të madh është shumë më i lehtë nëse jeni një lider i madh

Nuk është e nevojshme të bindni talentet kryesore se kompania juaj ia vlen të punoni, pasi keni krijuar një reputacion që tërheq njerëzit më të mirë. Jam fokusuar në gjërat e mëposhtme për t’u bërë një lider më i mirë dhe shpresoj se kjo do t’ju ndihmojë të përmirësoni lidershipin tuaj dhe të tërhiqni gjithashtu talentet më të mirë:

  • Shikojini punonjësit si klientët tuaj më të rëndësishëm

Unë madje do të shkoja një hap më tej: Shikojini punonjësit tuaj si familje. E di që tingëllon e çmendur apo e çuditshme, por ne kemi krijuar një familje në biznesin tim. Dhe unë e dua familjen time. Për shembull, gjej kohë për telefonata me çdo punonjës, edhe nëse ka qenë një sfidë t’i planifikoj të gjithë në kalendarin tim. Ne caktojmë gjithashtu menaxherë të cilët ndihmojnë punonjësit me qëllimet e tyre profesionale dhe personale.

Nëse respektoni dhe doni njerëzit tuaj, ata do të punojnë për ju. Ata do të duan të fitojnë. Ata do të duan të sfidojnë veten. Dhe ata do të duan të vijnë në punë.

  • Paguani punonjësit tuaj siç do të paguanit veten

Një herë, një miliarder më tha se si të fitoja një milion dollarë. Ai kishte arritur majat e kapaciteteve të tij dhe e kuptoi se e vetmja mënyrë për t’u rritur prej andej ishte të sillte njerëz të mrekullueshëm dhe t’u jepte atyre barazi dhe ndarje fitimi.

Ai kishte mbetur në vend. Por kur punësoi njerëz që ishin më të mirë se ai dhe u dha atyre një pjesë të biznesit, rritja sapo shpërtheu.

Tani, disa drejtues ose themelues mund të ndihen keq, sepse një punonjës po bën kaq shumë para. Kjo nuk ka kuptim për mua. Kompanitë fitojnë shumë më tepër para kur punonjësit tejkalojnë shpenzimet. Pra, nëse njerëzit po pasurohen në organizatën tuaj … kjo është sepse ata e meritojnë një gjë të tillë.

Sido që të zgjidhni të paguani punonjësit tuaj, këtu janë dy këshilla:

• Gjurmo rezultatet e tyre në mënyrë të vazhdueshme: Sigurohu që t’i paguash saktësisht për atë që po sjellin në tryezë. Metrikat duhet të jenë specifike për vlerën individuale që krijojnë në biznesin tuaj. Unë rekomandoj gjithashtu një sistem vlerësimi të performancës në mënyrë që të mund të gjurmoni vazhdimisht rezultatet e tyre me kalimin e kohës.
• Shpërbleji ata në mënyrë të drejtë: Mos u jep atyre një pjesë të asaj që ke bërë tashmë – jepu atyre një pjesë të madhe të asaj që i shtojnë asaj vlere.

Lexoni: Puna që doni nuk ju vjen në derë. Kërkojeni!

Provoni që ja vlen të punohet në kompaninë tuaj

Recesion ose jo, gjithmonë do të ketë njerëz të shkëlqyer që kërkojnë një mundësi më të mirë. Unë e fillova biznesin tim gjatë recesionit të vitit 2008 dhe e di që është kështu. Çelësi është t’u tregoni atyre se ju, lideri, jeni në gjendje të përmbushni premtimin për një mundësi më të mirë.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0