Mark Cuban mbështet propozimin e Presidentit Biden për borxhin e huasë studentore prej 10,000 dollarësh  - Business Magazine Albania

Mark Cuban mbështet propozimin e Presidentit Biden për borxhin e huasë studentore prej 10,000 dollarësh 

huasë studentore

Mark Cuban ende kujton se si është të jetosh me borxhin e kredisë studentore. 

Sipërmarrësi dhe investitori miliarder thotë gjithashtu se ulja e më shumë se 1.7 trilionë dollarëve të borxhit studentor të SHBA-së mund të jetë një çelës për të nxitur ekonominë e vendit, kjo është arsyeja pse ai thotë se mbështet propozimin e fushatës së Presidentit Joe Biden për të falur 10,000 dollarë borxh kredi studentore për huamarrës. 

“Ne nuk duam që ky të jetë një problem i përhershëm. Duhet të rregullohet,” tha Cuban për krizën e borxhit të studentëve në një email të mërkurën. “Për sa i përket asaj se sa duhet të falet, unë jam ok me propozimin e Bidenit.” 

Lexoni: Dëshironi që kompania juaj të jetë e suksesshme? Mark Cuban thotë se IA është çelësi

Cuban ka qenë prej kohësh i hapur për çështjen e kredive studentore. Në vitin 2014, ai argumentoi se rritja e borxhit të studentëve po dëmtonte ekonominë e SHBA-së duke mbytur fuqinë shpenzuese të të diplomuarve të fundit të kolegjit dhe se ulja e një pjese të kësaj barre borxhi mund të ndihmojë në frymëzimin e të rinjve për të shpenzuar më shumë.  

Propozimi i Biden sigurisht që do të ndihmonte në largimin e krizës së borxhit të studentëve. Propozimi i tij i fushatës do të eliminonte rreth 321 miliardë dollarë borxhe, duke fshirë gjendjen për rreth 12 milionë njerëz, sipas një vlerësimi nga Banka e Rezervës Federale të New York. 

Disa kritikë, të cilët vërejnë se anullimi i 10,000 dollarëve për huamarrës do të linte ende rreth 70% të huamarrësve në borxhe, duan që Shtëpia e Bardhë të anullojë edhe më shumë, potencialisht deri në 50,000 dollarë për huamarrës. Huamarrësi mesatar i huasë studentore në SHBA aktualisht ka afërsisht 30,000 dollarë borxh, nga rreth 10,000 dollarë në vitet 1990, raportoi CNBC në fillim të këtij muaji. 

Muajin e kaluar, administrata Biden tha se do të merrte një vendim përpara se ngrirja e fundit e pagesave të borxhit të studentëve të skadonte më 31 gusht. Biden nuk ka treguar kohët e fundit nëse ai do të arrijë numrin në premtimin e tij të fushatës apo jo. 

Debati është personal për Cuban: Ai nuk është i huaj për kreditë studentore dhe ka kujtuar publikisht “fjetjen në dysheme” të një apartamenti me vlerë 600 dollarë në muaj në Dallas që ai ndante me pesë shokë të tjerë për të kursyer para.  

Pavarësisht borxhit të tij të kredisë dhe mungesës së parave, ai ishte ende në gjendje të hapte një seri kompanish teknologjike, duke shitur përfundimisht njërën prej tyre – Broadcast.com – në Yahoo për 5.7 miliardë dollarë në 1999. Kjo është shumë më e vështirë për t’u arritur sot: Mesatarja e sotme e huasë studentore në SHBA i duhet huamarrësit 17 vjet për ta shlyer, sipas Departamentit të Arsimit. 

Cuban fajëson koston e tepruar të shkollimit, e cila është dyfishuar mesatarisht gjatë 30 viteve të fundit, duke thënë se shqetësimi i tij më i madh është me “tarifat qesharake të shkollimit”. Ai ka argumentuar më parë se kolegji komunitar duhet të jetë falas dhe se marrja e borxhit masiv të kredisë studentore për të ndjekur një “shkollë me emër të madh” nuk ia vlen gjithmonë koston. 

Lexoni: Elon Musk jep këshillat si të investoni gjatë periudhave të inflacionit të lartë

“Shko në një shkollë që mund të përballosh. Një kolegj komunitar që ofron kredite të transferueshme është gjithmonë një zgjedhje e zgjuar”, shkroi ai në Twitter në 2019. 

Cuban madje ka argumentuar kundër fshirjes së plotë të të gjithë borxhit të studentëve, duke pohuar se një veprim i tillë thjesht do t’i lejonte universitetet të vazhdojnë të rritin shkollimin e tyre. 

Në vitin 2014, Cuban sugjeroi kufizimin e shumës maksimale të kredive private për student në 10,000 dollarë në vit, një lëvizje që ai tha se do t’i detyronte shkollat të ulin shkollimin dhe kostot për të ruajtur regjistrimin. Kohët e fundit, ai përsëriti se cikli i studentëve që marrin hua për të mbuluar tarifat e larta të shkollimit, vetëm për t’u mbushur me borxhe afatgjata, duhet të ndërpritet disi. 

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0