Dëshironi që kompania juaj të jetë e suksesshme? Mark Cuban thotë se IA është çelësi  - Business Magazine Albania

Dëshironi që kompania juaj të jetë e suksesshme? Mark Cuban thotë se IA është çelësi 

Mark Cuban

Mos hezitoni ta eksploroni këtë teknologji, thotë investitori i ‘Shark Tank’, edhe nëse fitimi nuk është i menjëhershëm.  

Mark Cuban di shumë pak për teknologjitë në zhvillim, dhe sipas tij të gjitha rrugët të çojnë në inteligjencën artificiale. Ka dy lloje kompanish në botë, tha ai në një konferencë të fundit në Harvard Business Review, “ata që janë të shkëlqyer me IA dhe të gjithë të tjerët”. 

Ylli i Shark Tank është i njohur për të qenë indiferent në integrimin e teknologjive të reja, duke përfshirë kripto dhe NFT, por ai është veçanërisht i etur për inteligjencën artificiale. Nëse kompanitë duan të zgjerojnë organizatat e tyre, atëherë ato duhet të zhyten së pari në IA, duke supozuar se nuk e kanë bërë këtë tashmë. “Nëse shikoni kompanitë më të mëdha të tregut, të gjitha janë liderët e industrisë në IA,” shkroi Cuban në një email drejtuar Inc. “Ata kanë tejkaluar indeksimin e investimeve në IA dhe kjo i ka shpërblyer.” 

Lexoni: Mark Cuban ka jetuar me këshillën ‘më të mirë’ të babait të tij

Inteligjenca artificiale është diçka që Cuban kërkon kur investon, dhe diçka që ai e konsideroi të nevojshme ta zotëronte nëse donte të qëndronte përpara konkurrencës. 

Ka një sërë aplikacionesh për vendosjen e IA brenda një organizate: automatizimi, angazhimi i klientit dhe analiza e zgjeruar e të dhënave janë vetëm disa. Vendosja e IA mund të ruajë gjithashtu kohën e konsiderueshme që punonjësit kalojnë tani për kryerjen e testeve manuale, kohë që mund të riinvestohet diku tjetër. Nëse jeni të shqetësuar për të qenë shumë herët një adoptues, Cuban thotë se është akoma më mirë të marrësh këtë rrezik, edhe nëse disa besojnë se përfitimet e arritura nga integrimi i IA nuk janë domosdoshmërisht të menjëhershme. 

Por Cuban thekson se fitimi nga inteligjenca artificiale është një funksion i përvojës, që ndërtohet në vetvete me kalimin e kohës ndërsa teknologjitë e reja vazhdojnë të zhvillohen. Pra, kjo lejon një biznes të jetë përpara kurbës. Thënë kështu, ju nuk mund të mbështeteni vetëm në IA për gjithçka – madje edhe teknologjia e re e humbet shkëlqimin. “Do të jetë e gabuar pothuajse po aq sa është e drejtë, por do të zbulojë gjëra për të cilat përndryshe nuk mund të jeni të vetëdijshëm dhe mund ta trajnoni vazhdimisht për ta bërë atë më të zgjuar,” thotë ai. 

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0