Elon Musk jep këshillat si të investoni gjatë periudhave të inflacionit të lartë   - Business Magazine Albania

Elon Musk jep këshillat si të investoni gjatë periudhave të inflacionit të lartë  

Ndërsa inflacioni është rritur me një ritëm të paparë në dekada, CEO i Tesla, Elon Musk, këshilloi të zotëroni asete fizike më shumë se paratë.

Në një postim në Twitter, themeluesi i Tesla-s tha: “Si një parim i përgjithshëm, për ata që kërkojnë këshilla në këtë temë, në përgjithësi është më mirë të zotëroni gjëra fizike si një shtëpi ose aksione në kompani që mendoni se bëjnë produkte të mira, sesa dollarë kur inflacioni është i lartë.”

Megjithatë, Musk tha se po i mban kriptovalutat.

“Ende zotëroj kriptovaluta dhe nuk do të shes Bitcoin, Ethereum ose Doge,” shtoi ai.

Komentet vijnë pasi indeksi i çmimeve të konsumit për muajin shkurt në SHBA u rrit 7.9% nga një vit më parë, niveli më i lartë që nga janari 1982.

Lexo edhe:Inflacioni në SHBA u rrit me 7.9% gjatë shkurtit. Ushqimet dhe energjia, në vlerën më të lartë në 40 vite

Investitorët mund t’u drejtohen aseteve fizike si mallrat gjatë periudhave inflacioniste, pasi inflacioni rrit çmimet e atyre zotërimeve.

Komentet e Musk mbi kripto-t rritën çmimin e bitcoin-it më lartë para se aseti digjital të krahasonte fitimet. Çmimi i bitcoin është ulur gati 19% në vitin 2022, sipas të dhënave të CoinDesk.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0