Punonjësit kanë frikë t'ju tregojnë të vërtetën?! Ja se si t'i inkurajoni ata - Business Magazine Albania

Punonjësit kanë frikë t’ju tregojnë të vërtetën?! Ja se si t’i inkurajoni ata


Disa të vërteta janë të thjeshta për t’u thënë. Disa janë të pakëndshme. Mësoni si t’i inkurajoni punonjësit tuaj t’ju tregojnë edhe të vërtetat e pakëndshme me këto këshilla të thjeshta.

Punonjësit tuaj e dinë ndryshimin mes të vërtetave të këndshme dhe atyre të pakëndshme. Ka shumë të ngjarë që ata të frikësohen në ndarjen e të vërtetave të pakëndshme me ju.

Të vërtetat e pakëndshme

Realiteti është se të thuash të vërtetën ndonjëherë është e vështirë. Është veçanërisht e vështirë kur informacioni është i ndjeshëm ose dëmtues në një farë mënyre. Unë i quaj këto të vërteta “Të Vërtetat e Pakëndshme”.

Lexoni: 3 Aftësitë që duhet të ketë një punonjës i mirë sipas Jeff Bezos

Pavarësisht nga kultura e ekipit tuaj dhe pavarësisht se sa mirë mendoni se kultura juaj nxit besimin dhe bisedën e hapur, Të Vërtetat e Pakëndshme janë gjithmonë ato më të vështira për punonjësit për t’u diskutuar.

Bëhet shumë e rëndësishme që secili person brenda kompanisë tuaj të flasë për të vërtetat e pakëndshme kur ekipi yt rritet. Pse? Sepse asnjë drejtues nuk do të shohë gjithçka. Dhe sa më shumë njerëz që ju keni në ekipin tuaj, aq më shumë gjëra do të ndodhin pa i parë apo dëgjuar ju personalisht.

Komunikimi brenda ekipit bëhet më i vështirë kur ai vazhdon të rritet

Ironia këtu është se sa më e rëndësishme bëhet që ju të ndani Të Vërtetat e Pakëndshme, aq më vështirë bëhen për t’u ndarë ato.

Arsyeja: Komunikimi me ekipin bëhet më i vështirë kur ju vazhdoni të rriteni brenda kompanisë

Në një ekip prej tre personash ekzistojnë 6 kombinime që duhet të formohen:

 • Personi A me personin B, C
 • Personi B me personin A, C
 • Personi C me personin A, B

Në një ekip prej gjashtë personash, ka 25 kombinime:

 • Personi A me personin B, C, D, E, F
 • Personi B me personat A, C, D, E, F
 • Personi C me personin A, B, D, E, F
 • Personi D me personin A, B, C, E, F
 • Personi E me personat A, B, C, D, F

Nëse ekipi juaj rritet nga tre në gjashtë njerëz, kjo është 19 lidhje të reja të besueshme që duhet të formohen. Ju mund të shihni lëmshin që bëhet në skuadrat më të mëdha.

Ndarja e një të vërtete të pakëndshme ndodh vetëm kur ekziston një lidhje e besueshme midis dy personave. Dhe, sa më i madh të bëhet një ekip, aq më shumë shtohen individët me të cilët duhet të krijosh një lidhje të besuar.

Nëse anëtarët e ekipit nuk i besojnë një personi tjetër, ata me gjasa do t’i mbajnë gjërat për veten e tyre, sesa të rrezikojnë që t’ia tregojnë personit tjetër. Nëse unë jam në ekipin tuaj dhe ende nuk e di se si do të reagoni ndaj meje duke ju thënë se unë mendoj se dikush duhet të pushohet nga puna, unë nuk do ua them atë. Nuk e di nëse do të gjykoni negativisht performancën time dhe nuk e di nëse do të pajtoheni me pikëpamjet e mia.

Tregoni histori për t’i bërë punonjësit të ndajnë të vërtetat e pakëndshme

Tregoni histori për kohët kur një punonjës iu tha një të Vërtetë të Pakëndshme dhe kjo pati një ndikim pozitiv në ekipin tuaj. Ja se si:

 • Kur mësoni për një të vërtetë të pakëndshme, falenderoni personin që pati guximin ta ndante atë.
 • Merrni lejen e personit për të ndarë historinë me ekipin ose kompaninë.
 • Tregoni historinë verbalisht para gjithë kompanisë ose ekipit. Idealisht është mirë nëse punonjësi tregon historinë e tij, ose nëse ju dhe punonjësi tregoni historinë së bashku.
 • Ndani ndikimin pozitiv që kishte e vërteta e pakëndshme në ekip.

Lexoni: Amazon paguan punonjësit e saj të trajnohen për punë në kompani të tjera

Duke njohur ndikimin pozitiv të së vërtetës së pakëndshme në ekipin tuaj, ju e përgëzoni punonjësin, i cili pati guximin të ecë përpara dhe po ndërtoni udhën për të ndjekur të tjerët.

burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0