3 Aftësitë që duhet të ketë një punonjës i mirë sipas Jeff Bezos


Në këto 24 vite që nga themelimi i Amazon, CEO Jeff Bezos ka parë që kompania e tij është rritur nga një librari modeste në një nga kompanitë më me vlerë në botë.

Bezos gjithmonë priste gjëra të mëdha nga kompania e tij e re. Në letrën e tij vjetore për aksionarët e Amazon, Bezos përshkroi se çfarë kërkonte ai nga punonjësit e tij.

Lexoni: Cili është sekreti i suksesit të madh të Amazon?

“Kur i intervistoj njerëzit unë ju them, ‘Ju mund të punoni shumë orë, fortë apo në mënyrë të zgjuar, por në Amazon.com ju nuk mund të zgjidhni midis këtyre të trejave,” shkruan Bezos në një letër që daton prej vitit 1997.

“Elementi më i rëndësishëm i suksesit të Amazon.com është, dhe do të vazhdojë të jetë, standartet e larta në punësimin e njerëzve të rinj.”

Në një raport të vitit 2015 nga New York Times, tregohet se sa mbytës është ambienti i punës në Amazon. Punonjësit zakonisht punojnë deri vonë, ata inkurajohen të kritikojnë idetë e kolegëve gjatë mbledhjeve dhe shpesh i gjen duke qarë në tavolinat e tyre. Amazon i ka mohuar shumë nga këto deklarata.

Lexoni: Jeff Bezos ju tregon si të përballeni me kritikat

“Nuk është e lehtë të punosh këtu,” thotë Bezos. “Por ne po punojmë për të ndërtuar diçka të rëndësishme që vlen për klientët tanë, diçka të cilën në të ardhmen mund t’ja rrëfejmë nipërve tanë.”

Ai vazhdon duke thënë se “Gjëra të tilla nuk janë të lehta. Ne jemi shumë me fat që kemi një grup të tillë, me punonjës të dedikuar, sakrificat dhe pasioni i të cilëve ngritën Amazon.com.”

/BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale