Punësohu te Businessmag! Bëhu pjesë e konkursit për artikullin më të mirë - Business Magazine Albania

Punësohu te Businessmag! Bëhu pjesë e konkursit për artikullin më të mirë


Studentë të gazetarisë ftohen të bëhen pjesë e konkursit që siguron mundësi punësimi për më të mirin.

Në datat 9-11 shtator 2019, projekti Aftësi për Punë S4J organizon Shkollën Verore 2019 me temë: “Zhvillimi i Kapitalit Njerëzor në Shqipëri – Roli i Arsimit dhe Formimit Profesional”, një aktivitet që do të afrojë të gjithë aktorët e rëndësishëm të sferës së AFP-së në Shqipëri. Aktiviteti zhvillohet në Durrës.

Businessmag e mbështet këtë event dhe ftojmë studentët aktivë, të cilët ndjekin me pasion profesionin e tyre, të bëhen pjesë e këtij kompeticioni. Ata parashikohet të ndjekin sesione të ndryshme, të mbajnë shënime dhe të shkruajnë një artikull mbi një tematikë të caktuar.

Artikulli më i mirë do të përzgjidhet dhe të publikohet në botimin e ardhshëm të BusinessMag, ku do të trajtohet tema e kapitalit human.

Artikujt do të mbikëqyren nga stafi i Business Magazine. Studenti me vlerësimin më të mirë mund të jetë i punësuari i ardhshëm në platformën më të madhe online dedikuar sipërmarrjes.

Për aplikime na shkruani në info@businessmag.al

Rreth Shkollës Verore 

Shkolla Verore 2019 do të afrojë politikë-bërës, akademikë, drejtues, mësimdhënës dhe instruktorë të institucioneve ofruese të AFP-së në të gjitha nivelet (publike dhe jo-publike), punëdhënës, nxënës dhe prindër.

Lajtmotivi i Shkollës Verore është Zhvillimi i Kapitalit Njerëzor në Shqipëri. Temat që do të trajtohen në sesionet e ndryshme do të bëjnë të mundur që pjesëmarrësit të reflektojnë dhe të identifikojnë zgjidhje dhe nisma konkrete për ta bërë ofertën, veçanërisht në sistemin e AFP-së, sa më të lidhur me tregun e punës.

Shkolla Verore do të ndërthurë leksione, sesione plenare, forume diskutimi, seminare pune, prezantime të rasteve studimore dhe të eksperiencave të mira. Gjthashtu, vecantërisht për aktorët e AFP, shkolla ka synim të rrisë kapacitetet në fushen e komunikimit institucional, mbledhjen dhe përpunimin e të dhënave administrative, komunikimin në media sociale etj. Një pjesë të rëndësishme do të luajë edhe koha jo-formale që pjesëmarrësit do të mund të kalojnë mes tyre.

Për aplikime na shkruani në info@businessmag.al

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0