Specialistët e sigurisë kibernetike po kërkohen gjithmonë e më shumë - Business Magazine Albania

Specialistët e sigurisë kibernetike po kërkohen gjithmonë e më shumë

Kërkesa për specialist kibernetikë mbeti e qëndrueshme në muajt e fundit, ndërsa industria më e gjerë e teknologjisë vuajti nga një valë pushimesh nga puna me ulje të kostove, sipas të dhënave të publikuara.

Pse ka rëndësi: Vendet e lira të punës për sigurinë kibernetike paraqesin një pikë të ndritshme në një perspektivë të zymtë punësimi për sektorin e teknologjisë.

  • Më shumë se 57,000 njerëz në kompanitë e teknologjisë janë pushuar nga puna këtë muaj, sipas Layoffs.fyi. Këto pushime nga puna ka shumë të ngjarë të vazhdojnë.

Sipas numrave: Numri i përgjithshëm i punonjësve të sigurisë kibernetike në vitin 2022 mbeti relativisht i pandryshuar nga vlerësimet e mëparshme në rreth 1.1 milion, sipas të dhënave të reja nga Iniciativa Kombëtare për Edukimin e Sigurisë Kibernetike në Institutin Kombëtar të Standardeve dhe Teknologjisë, grupin tregtar CompTIA dhe firmën e të dhënave, Drita.

Lexo edhe: Njihuni me profesionet më të kërkuara në Europë, sipas LinkedIn

  • Në të njëjtën kohë, punëdhënësit kanë postuar 755,743 vende pune në internet gjatë gjithë vitit 2022 – rreth 2% më pak nga 769,736 të postuara midis tetorit 2021 dhe shtatorit 2022, hera e fundit që këto grupe përpiluan të dhëna të tilla.
  • Kërkesa për sigurinë kibernetike të sektorit publik u rrit me 25% gjatë vitit 2022 me 45,708 postime pune, thuhet në raport. Kërkesa e sektorit privat u rrit afërsisht 21% në rreth 710,000 listime.
  • Dy rolet më të kërkuara mbeten inxhinierët e sigurisë kibernetike dhe analistët e sigurisë kibernetike, ndërsa ka gjithashtu kërkesë të madhe për testues depërtimi dhe arkitektë të sigurisë së rrjetit.
  • Vetëm 10% e punëve kibernetike janë të hapura për dikë që nuk ka një diplomë bachelor dhe rreth 10% deri në 15% e roleve janë të hapura për njerëzit që kanë më pak se tre vjet përvojë, tha Markoë për Axios.
  • “Kjo në mënyrë efektive po shkurton shkallën e hyrjes në shkallët e karrierës së sigurisë kibernetike dhe e bën shumë të vështirë për ne që të sjellim gjak të freskët në industri,” shtoi ai./ AXIOS

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0