Pse Steve Jobs nuk i linte fëmijët e tij të përdornin iPad? - Business Magazine Albania

Pse Steve Jobs nuk i linte fëmijët e tij të përdornin iPad?

iPad

Sa të varur jeni nga celulari juaj? Sa kohë kaloni para një ekrani? A do t’i linit fëmijët tuaj të bëjnë të njëjtën gjë? Steve Jobs mendoi se kjo nuk ishte një ide e mirë, kështu që ai nuk i la fëmijët e tij të përdornin iPad dhe iPhone, teknologjinë në përgjithësi.

Në vitin 2010, një reporter i New York Times pati një bisedë që zbuloi shumë për jetën e themeluesit të Apple. Nick Bilton komentoi, “Fëmijët tuaj duhet ta duan iPad-in, apo jo?” Pas lançimit të pajisjes. Jobs u përgjigj, “Ata nuk e kanë përdorur atë. Ne kufizojmë sasinë e teknologjisë që përdorin fëmijët tanë në shtëpi.”

Ndonjë arsye të veçantë? Sipas Walter Isaacson, autori i biografisë së Steve Jobs, familja u përqëndrua më shumë në histori ose lexim, si dhe aktivitete që kishin të bënin me teknologjinë. Walter ndërveproi me Jobs dhe shpjegoi:

“Çdo natë Steve këmbëngulte të hante në tryezën e madhe të kuzhinës, duke folur për libra, histori dhe një sërë gjërash të tjera. Askush nuk ka nxjerrë kurrë një iPad ose një kompjuter. Fëmijët nuk dukeshin të varur nga pajisjet.”

Lexoni: Dopamina e tepërt nga varësia ndaj rrjeteve sociale, shkaktar për ankth dhe depresion

Nuk është i vetmi

Një numër i madh i CEO-ve dhe figurave të shquara të kompanive të Silicon Valley zvogëlojnë ndjeshëm kohën që fëmijët e tyre kalojnë në kontakt me teknologjinë.

Për shembull, Bill Gates nuk u dha fëmijëve celularë deri në moshën 14 vjeçare. Për më tepër, përdorimi i tij ishte i ndaluar gjatë drekës, darkës dhe para gjumit.

Rekomandimi i Akademisë Amerikane të Pediatrisë është të kufizoni teknologjinë sipas moshës së fëmijëve, pasi ekziston një frikë e madhe që përdorimi i pajisjeve të bëhet i nevojshëm dhe i pakontrolluar.

Sipas autorëve të librit “Screen Schooled”, dhe disa ish-punonjës të kompanive teknologjike, kur përdoret në mënyrë të vazhdueshme, i jep fund krijimtarisë dhe kufizon marrëdhëniet sociale.

Çfarë dinë ata që ne nuk e dimë?

Ata nuk janë pak, me të vërtetë shumë njerëz që kanë ose kanë pasur të bëjnë me zhvillimin teknologjik e kufizojnë atë në shtëpitë e tyre. Një ish-ekzekutiv i Google, Tristan Harris, madje paralajmëroi për “truket” që përdorin faqet e internetit si Facebook ose YouTube për të na tërhequr vëmendjen pa e vënë re.

Në vitin 2020, u publikua dokumentari i Netflix ‘The Social Media Dilemma’. Kjo shkaktoi një tërbim të madh kur u zbulua nga ish-punonjës të industrisë, sesi funksionojnë rrjetet sociale dhe na bëjnë “të varur”.

Ekziston një frazë që bie në sy në film: “Ka dy industri që i quajnë klientët e tyre përdorues: droga dhe softuerët ilegalë”. Duket se Steve Jobs e pa këtë që po vinte.

Filmi përshkruan varësinë dhe ndikimet negative të rrjeteve sociale në jetën tonë të përditshme, e cila është e lidhur ngushtë me pajisjet me të cilat ndërveprojmë. Përveç kësaj, falë dëshmive ai shpjegon se si ata praktikisht luajnë me emocionet dhe sjelljet tona.

Cilat janë rreziqet?

Studime të ndryshme tregojnë se varësia nga ekranet çon në probleme me përqëndrimin, shikimin, gjumin, tolerancën e ulët ndaj frustrimit dhe, në disa raste, vetëvlerësim të ulët.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0