Pse Elon Musk po lëshon mijëra satelitë? - Business Magazine Albania

Pse Elon Musk po lëshon mijëra satelitë?

Kompania SpaceX e Elon Musk ka nisur në orbitë mijëra satelitë. Shumë njerëz thonë se i kanë parë në qiell.Ata janë pjesë e projektit Starlink, i cili synon të ofrojë shërbime interneti me shpejtësi të lartë nga hapësira, në zonat e largëta në Tokë.Çfarë është Starlink dhe si funksionon? Starlink ofron shërbime interneti përmes një rrjeti të madh satelitësh. Ai synon njerëzit që jetojnë në zona të largëta që nuk mund të marrin internet me shpejtësi të lartë.

“Ka njerëz në Mbretërinë e Bashkuar në atë kategori, por më shumë në të gjithë botën, në vende si Afrika,” thotë Dr Lucinda King, Menaxhere e Projekteve Hapësinore në Universitetin e Portsmouth. Satelitët e Starlink janë vendosur në orbitë të nivelit të ulët rreth Tokës për të bërë sa më shpejt shpejtësinë e lidhjes ndërmjet satelitëve dhe tokës.

 

Mendohet se Starlink ka vendosur rreth 3,000 prej tyre në hapësirë ​​që nga viti 2018. Mund të përdorë përfundimisht 10,000 ose 12,000, thotë Chris Hall, drejtor editorial i uebsajtit të teknologjisë Pocket Lint. “Përdorimi i satelitëve zgjidh problemin e lidhjes së internetit në vende të largëta në shkretëtira dhe male,” thotë ai. bbc

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0