Nga sot hyn në fuqi "gjoba" e ashpër ndaj bizneseve që bëjnë evazion

Nga sot hyn në fuqi “gjoba” e ashpër ndaj bizneseve që bëjnë evazion


Duke filluar nga dita e enjte bizneset që do të kapen në shkelje me ligjin do të përballen me gjoba deri në 10 herë më të larta. Pas publikimit në Fletoren Zyrtare të ndryshimeve në ligjin “Për procedurat tatimore në Republikën e Shqipërisë” në datën 12 nëntor hyn në fuqi zyrtarisht zbatimi i tyre.

10 milionë lekë dhe rivlerësim të të ardhurave për një periudhë 6-mujore është gjoba për bizneset që shesin mallra me shumicë pa faturë tatimore. Me 500 mijë lekë gjobitet biznesi i vogël nëse nuk lëshon kupon tatimor.

Kush nuk deklaron pagën reale të punonjësve do të përballet me gjobë 500 mijë lekë dhe kallëzim penal, në rast se konstatohet për herë të dytë shkelja. Me 500 mijë lekë gjobiten ata biznese që nuk deklarojnë adresën dhe nuk afishojnë çmimet e mallrave.

Qytetarëve që nuk marrin kupon apo faturë tatimore për mallin e blerë, nga dita e enjte, u lind e drejta të mos kryejë transaksionin për vlerën e mallit ose shërbimit të ofruar. Që do të thotë edhe nesë ke bërë një porosi me telefon apo në mënyrë tjetër, kur shkon dhe gjen gati mallin për të cilin ke porositur, nëse nuk të jepet kupon apo faturë ke të drejtë të largohesh pa ia blerë. Me ligjin e ri bëhet konfiskim deri në 50% të xhiros nëse ke detyrime të papaguara tatimore.

Të gjithë tatimpaguesit që bëjnë vetëdeklarim të mallit që kanë gjendje pa dokumente tatimore brenda datës 31.12.2015, do të përjashtohen nga penalitetet, nëse kjo bëhet para se inspektorët tatimorë të konstatojnë shkeljet.

Me ndryshimet e sjella në ligj nga 1 prilli i vitit të ardhshëm, pikat e shumicës nuk do lejohet të shesin tek individët. Pavarësisht kundërshtimeve nga bizneset, ashpërsimet e gjobave në ligjin “Për procedurat tatimore” erdhën në kuadër të aksionit të nisur kundër informalitetit.

/Klan Tv/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0