Ndryshime të reja në Facebook - Ikona e WhatsApp shfaqet në menu - Business Magazine Albania

Ndryshime të reja në Facebook – Ikona e WhatsApp shfaqet në menu


Facebook duket se po drejton një test që përmban WhatsApp dukshëm në aplikacionin kryesor.

Përdoruesit po raportojnë se kanë parë një buton të dedikuar të WhatsApp në aplikacionin kryesor të Facebook në pajisjet Android. Kur klikohet, butoni vepron si një shortcut, duke hapur WhatsApp pa nevojën për t’u larguar nga aplikacioni Facebook.

Lexoni: Komentet në Facebook së shpejti mund të postohen me sfond me ngjyrë

Më poshtë është një imazh për t’iu paraqitur sesi duket ky funksionalitet:

Në rast se po pyesnit, butoni i dedikuar mund të gjendet në zonën e menusë. Nëse ndodh që të jesh një nga përdoruesit në grupin e kontrollit, duhet të shfaqet në krye, nën emrin tënd. Por jo të gjithë do të mund ta shohin këtë buton akoma.

Shortcut-i aktualisht po testohet në versionin Android të aplikacionit, por shumë shpejt mund të jetë në dispozicion edhe për disa përdorues iOS.

Sipas Arvind Iyer, i cili na informoi për këtë zhvillim, butoni WhatsApp u shfaq pasi ai ndryshoi gjuhën e Facebook në danisht. Kjo nuk është aq e çuditshme për shkak se kompania ka zgjedhur edhe më parë Danimarkën për zhvillime të tjera të kufizuara.

Kjo nuk është hera e parë që Facebook ka eksperimentuar me integrimin e aplikacioneve të saj në aplikacionin kryesor.

Në fakt, kompania ka testuar një shortcut të ngjashëm për Instagram-in më parë.

Në vitin 2015, gjiganti i medias sociale eksperimentoi me shtimin e një butoni për dërgimin e “WhatsApp” në aplikacionin Facebook, kështu që përdoruesit mund të ndajnë fotot dhe postimet e tyre me kontaktet. Por kjo nuk u realizua.

Lexoni: WhatsApp më në fund ju lejon të dërgoni çdo lloj dokumenti

Ashtu si me çdo test tjetër, nuk është thënë se kur shortcut-i i WhatsApp do të jetë në dispozicion për të gjithë përdoruesit e Facebook.

burimi: TNT

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0