Mungesa e stafit “godet” rëndë Australinë. Bizneset nuk i përgjigjen dot kërkesës - Business Magazine Albania

Mungesa e stafit “godet” rëndë Australinë. Bizneset nuk i përgjigjen dot kërkesës

Kërkohen: fermerë dhish, akupunkturistë dhe kujdestarë të kopshtit zoologjik.

Mbyllja e kufijve nga pandemia ka përkeqësuar më tej një mungesë serioze të aftësive që ka frenuar për vite me radhë ekonominë e Australisë.

Shumë punëtorë të huaj u kthyen me shpejtësi në vendet e tyre të origjinës kur pjesë të ekonomisë australiane u tërhoqën në një letargji të gjatë dhe të pasigurt Covid.

Tani, duke u ndezur në rrezet e diellit të pranverës, Sidnejsiderët, Melburnianët dhe Kanberanët tani po dalin nga shpellat e tyre Covid dhe janë të etur për të shpenzuar, megjithatë, shumë biznese po përballen me një krizë kronike të punës – ata nuk mund të gjejnë staf mjaftueshëm për të mbajtur bizneset e tyre në funksion  .

Stafi i huaj ka mbështetur sektorin e mikpritjes së Australisë për dekada, por bllokimet e koronavirusit detyruan shumë kamerierë, kuzhinierë, pastiçeri, shitës peshku dhe kasap të kthehen në vendet e tyre.

Lexo edhe: Kriza e zinxhirëve të furnizimit rrezikon të “shembë” ekonomit

Një kompani është aq e dëshpëruar për staf sa po ofron të paguajë për fluturimet në Australi për rekrutët jashtë shtetit dhe, nëse është e nevojshme, tarifat e karantinës së hotelit, si dhe një qira për dy javë plus një kupon prej 1000 dollarësh për ushqim dhe pije.

Mund të duket shumë e mirë për të qenë e vërtetë, por ka edhe më shumë.  Për qytetarët e Mbretërisë së Bashkuar, Australian Venue Co, një nga grupet më të mëdha të pijeve në vend, do të ndihmojë gjithashtu me kostot e vizave.

Para mbylljes së Covid-it, rreth një e pesta e fuqisë punëtore të kompanisë ishin mbajtës të vizave të huaja.  Ajo ka një arkë lufte rekrutimi prej 4 milion AUD (2.2 milion £) për të rikthyer disa prej tyre.

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0