Messenger tani mbështet pagesat PayPal - Business Magazine Albania

Messenger tani mbështet pagesat PayPal


PayPal ka thelluar marrëdhëniet e saj me Facebook dhe tani do të bëhet një nga mundësitë e pagesës brenda Messenger, në mesin e integrimeve të tjera. Kjo do të thotë që konsumatorët që bëjnë blerje online do të jenë në gjendje të kryejnë transaksionet në Messenger duke përdorur shërbimin e pagesave PayPal. Përveç kësaj, si pjesë e marrëveshjes, PayPal thotë se do e bëjë më të lehtë për të lidhur llogarinë tuaj PayPal në Facebook dhe Messenger dhe kjo do të realizojë gjithashtu marrjen e njoftimeve për transaksionet për përdoruesit e Messenger.

Integrimi i PayPal me Messenger ishte njoftuar edhe më herët, por vetëm tani është realizuar.

paypal-messenger

Facebook ka bërë disa testime me pagesat në Messenger me zhvillues të përzgjedhur dhe tha se kjo do të zhvillohet në shumë vende deri në fund të vitit. Përveç kësaj, Messenger është gjithashtu duke shtuar një funksion, që do të ju lejojë të merrni njoftime në lidhje me transaksionet e fundit të kryera PayPal.

Plus kësaj, Facebook ka thënë se është duke punuar me të tjerë në këtë industri, duke përfshirë Stripe, Visa, MasterCard, American Express.

Megjithatë, duke fituar një terren në Messenger është një hap i madh për PayPal, i cili mund të përfitojë nga ekspozimi i saj në bazën e konsiderueshme të përdoruesve në Messenger. PayPal ka 192 milionë përdorues në mbarë botën, thotë kompania. Ndërkohë, Messenger ka arritur 1 miliardë përdorues në fillim të këtij viti dhe raportet thonë se rreth 40% e përdoruesve mobile të SHBA-së tani janë në platformën e mesazheve të Facebook.

PayPal dhe integrimet e ardhshme të Messenger janë të fokusuara vetëm në SHBA për momentin.

Facebook ka qenë duke punuar për të integruar më mirë pagesat në platformën e saj. Për shembull, në pranverën e vitit 2015 ajo debutoi një mënyrë, që përdoruesit e Messenger të shtonin informacionet e pagesave Visa ose MasterCard në aplikacionin e tyre chat për të dërguar pagesa për miqtë. Messenger ka shtuar mbështetjen për PayPal para aplikacionit popullor për transaksione Venmo që është në pronësi nga vetë PayPal.

PayPal përdoret sot nga tregtarët, të cilët blejnë reklama në Facebook, si dhe shesin produkte direkt në faqen e tyre të Facebook nëpërmjet seksionit “Shop”.

 

burimi: TechCrunch

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0