Mesazhet e fundit që la Steve Jobs para se të ndërronte jetë


Steve Jobs vdiq si një miliarder, me një pasuri prej 7 miliardë dollarësh, në moshën 56 vjeçare nga kanceri i pankreasit dhe më poshtë janë disa nga fjalët e tij të fundit:

Lexoni: Ja cila është thënia e Steve Jobs që po interpretohet keq nga të gjithë

“Në këtë moment, i shtrirë në shtrat, i sëmurë dhe duke kujtuar tërë jetën time, e kuptoj se e gjithë fama dhe pasuria që kam është e pakuptimtë përballë vdekjes së afërt. Ju mund të punësoni dikë që të drejtojë një makinë për ju, të fitojë para për ju – por nuk mund të merrni dikë që të marrë sëmundjen për ju. Mund të gjeni gjërat materiale, por ekziston diçka që nuk mund të gjendet kur humbet – “JETA”.

Ndërsa plakemi ne jemi më të zgjuar dhe ngadalë e kuptojmë se orat që vlejnë 30 dollarë apo 300 dollarë – të dyja tregojnë kohën. Pavarësisht nëse drejtojmë një makinë me vlerë 150,000 dollarë, apo një makinë me vlerë 2000 dollarë – rruga dhe distanca janë të njëjta, arrijmë në të njëjtin destinacion. Nëse pijmë një shishe me vlerë 300 dollarë ose verë me vlerë 10 dollarë efekti do të jetë i njëjtë. Nëse shtëpia ku jetojmë është 300 metra katrorë, ose 3000 metra katror – vetmia është e njëjtë”.

“Lumturia juaj e vërtetë e brendshme nuk vjen nga gjërat materiale të kësaj bote. Pavarësisht nëse jeni duke fluturuar në klasin e parë, apo atë ekonomik – nëse rrëzohet avioni, ju do të përplaseni me të”.

Lexoni: Strategjia e Steve Jobs që e bëri kompaninë Apple t’i shpëtonte falimentimit

Pesë fakte të pamohueshme që duhen pasur parasysh në jetë:

  1. Mos i edukoni fëmijët tuaj të jenë të pasur. Edukojini ata të jenë të lumtur. Kështu që kur të rriten ata do të dinë vlerën e gjërave dhe jo çmimin e tyre.
  2. Hani ushqimin tuaj si ilaç, përndryshe do t’ju duhet të hani ilaçin tuaj si ushqim.
  3. Kush ju do nuk do të largohet kurrë nga ju, edhe nëse ka 100 arsye për të hequr dorë. Ai gjithmonë do të gjejë një arsye për të vazhduar më tej.
  4. Ekziston një ndryshim i madh midis të qenit njerëzor dhe qenies njerëzore.
  5. Nëse doni të ecni shpejt – shkoni vetëm! Por nëse doni të arrini larg – shkoni së bashku.

/theirishmedium

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale