Mesazhet e fundit që la Steve Jobs para se të ndërronte jetë - Business Magazine Albania

Mesazhet e fundit që la Steve Jobs para se të ndërronte jetë


Steve Jobs vdiq si një miliarder, me një pasuri prej 7 miliardë dollarësh, në moshën 56 vjeçare nga kanceri i pankreasit dhe më poshtë janë disa nga fjalët e tij të fundit:

Lexoni: Ja cila është thënia e Steve Jobs që po interpretohet keq nga të gjithë

“Në këtë moment, i shtrirë në shtrat, i sëmurë dhe duke kujtuar tërë jetën time, e kuptoj se e gjithë fama dhe pasuria që kam është e pakuptimtë përballë vdekjes së afërt. Ju mund të punësoni dikë që të drejtojë një makinë për ju, të fitojë para për ju – por nuk mund të merrni dikë që të marrë sëmundjen për ju. Mund të gjeni gjërat materiale, por ekziston diçka që nuk mund të gjendet kur humbet – “JETA”.

Ndërsa plakemi ne jemi më të zgjuar dhe ngadalë e kuptojmë se orat që vlejnë 30 dollarë apo 300 dollarë – të dyja tregojnë kohën. Pavarësisht nëse drejtojmë një makinë me vlerë 150,000 dollarë, apo një makinë me vlerë 2000 dollarë – rruga dhe distanca janë të njëjta, arrijmë në të njëjtin destinacion. Nëse pijmë një shishe me vlerë 300 dollarë ose verë me vlerë 10 dollarë efekti do të jetë i njëjtë. Nëse shtëpia ku jetojmë është 300 metra katrorë, ose 3000 metra katror – vetmia është e njëjtë”.

“Lumturia juaj e vërtetë e brendshme nuk vjen nga gjërat materiale të kësaj bote. Pavarësisht nëse jeni duke fluturuar në klasin e parë, apo atë ekonomik – nëse rrëzohet avioni, ju do të përplaseni me të”.

Lexoni: Strategjia e Steve Jobs që e bëri kompaninë Apple t’i shpëtonte falimentimit

Pesë fakte të pamohueshme që duhen pasur parasysh në jetë:

  1. Mos i edukoni fëmijët tuaj të jenë të pasur. Edukojini ata të jenë të lumtur. Kështu që kur të rriten ata do të dinë vlerën e gjërave dhe jo çmimin e tyre.
  2. Hani ushqimin tuaj si ilaç, përndryshe do t’ju duhet të hani ilaçin tuaj si ushqim.
  3. Kush ju do nuk do të largohet kurrë nga ju, edhe nëse ka 100 arsye për të hequr dorë. Ai gjithmonë do të gjejë një arsye për të vazhduar më tej.
  4. Ekziston një ndryshim i madh midis të qenit njerëzor dhe qenies njerëzore.
  5. Nëse doni të ecni shpejt – shkoni vetëm! Por nëse doni të arrini larg – shkoni së bashku.

/theirishmedium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0