Marka e gomave, Michelin largohet nga Rusia. Një tjetër goditje për industrinë e aviacionit dhe automobilave - Business Magazine Albania

Marka e gomave, Michelin largohet nga Rusia. Një tjetër goditje për industrinë e aviacionit dhe automobilave

Kompania e gomave Michelin ka ndaluar eksportin e gomave të avionëve, duke i dhënë një goditje të mëtejshme industrisë së aviacionit të vendit.

Prodhuesi francez tha të martën se do të ndalojë gjithashtu operimet në një fabrikë pranë Moskës, duke përbërë rreth 1% të prodhimit të saj global të gomave të makinave të pasagjerëve. Michelin fiton rreth 2% të shitjeve në Rusi dhe punëson rreth 1000 njerëz në vend, tre të katërtat e tyre në një fabrikë në Davydovo, sipas deklaratës.

Eksportet e Michelin në Rusi përfshinin gomat e avionëve si pjesë e një kontrate me Aeroflot, sipas një zëdhënësi. Tregtia u ndalua nën sanksionet e Bashkimit Europian që ndalonin furnizimin e avionëve, pjesëve ose shërbimeve për linjat ajrore të lidhura me Rusinë. BE ka mbyllur gjithashtu hapësirën e saj ajrore për avionët rusë.

Lexo edhe: Arrestime për liderët e korporatave që kritikojnë qeverinë ruse

Kompania franceze ka lëvizur gjithnjë e më shumë në biznesin e specializuar të gomave për avionë, si dhe automjete si traktorë.

Lëvizja e Michelin është një shenjë e mëtejshme se lufta në Ukrainë ka intensifikuar zinxhirët tashmë të stresuar të furnizimit për prodhuesit e automjeteve. Ukraina është një burim kyç i parzmoreve të telave që fuqizojnë sistemet elektrike të makinave, ndërsa Rusia është një burim i furnizimeve të nevojshme për prodhimin e gomave.

Michelin po punon për të gjetur furnizime alternative të disa vajrave, rrëshirave dhe polimereve të përdorura në fabrikat jashtë Rusisë, së bashku me karbonin e zi, një kimikat kyç që përdoret për prodhimin e gomave, sipas zëdhënësit.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0