Mark Cuban dhe Elon Musk bien dakord: Ja cila është aftësia që IA kurrë nuk do ta zëvendësojë


Automatizimi është një pjesë e madhe e fuqisë punëtore tani dhe do të bëhet më shumë një problem, pasi do të çojë në eleminimin e vendeve të punës në dekadën e ardhshme.

Por a janë punonjësit gati për këtë ndryshim të afërt? Ndoshta jo, thotë investitori miliarder dhe pronari i Dallas Mavericks, Mark Cuban.

Lexoni: Nëntë fjalët që e ndihmuan Elon Musk të bëhej më i pasur brenda një dite

Në një intervistë për Bloomberg TV, Cuban tha se shqetësohet që shumë vende pune që njerëzit i konsiderojnë të sigurtë thjesht nuk do të ekzistojnë brenda pak vitesh për shkak të automatizimit dhe pikërisht të menduarit në mënyrë krijuese do të jetë çelësi i mbijetesës.

Pse Inteligjenca Artificiale nuk do ta zëvendësojë kurrë kreativitetin dhe të menduarit e lirë?

“Personalisht mendoj se do të ketë një kërkesë më të madhe në 10 vite për diploma të arteve liberale sesa ka pasur për programim,” thotë Cuban për Bloomberg.

Kjo për shkak se ndërsa automatizimi do të jetë i madh në lidhje me të dhënat, nuk do të ekzistojë kreativiteti dhe liria e mendimit dhe ky është pikërisht momenti kur hyn në lojë njeriu me kreativitetin e tij.

CEO i SpaceX dhe Tesla, Elon Musk pranon se të jesh inovativ dhe kreativ është diçka thelbësore, në të vërtetë Musk kërkon që punonjësit e tij të përdorin metoda kreative për të nxitur zgjidhjen e problemeve dhe inovacionin.

Lexoni: Si do ta transformojë inteligjenca artificiale biznesin tuaj?

Musk e përmendi këtë strategji në një intervistë të vitit 2012 si dhe në një konferencë TED në vitin 2013. “Kur doni të bëni diçka të re, duhet të aplikoni qasjen e fizikës,” shpjegoi miliarderi. “Fizika është mënyra se si zbulohen gjëra të reja që janë kundër intuitivës.”

Kreativiteti dhe inovacioni kanë qenë pjesë e shpikjeve, zbulimeve dhe përparimeve në të gjitha industritë gjithmonë. Pikërisht kjo do të jetë mënyra se si njerëzit dhe karrierat e tyre vazhdojnë të përparojnë me ndryshimet e kohës dhe trendeve.

burimi: Goalcast

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale