Liderët e mëdhenj kanë këto 3 tipare thelbësore - Business Magazine Albania

Liderët e mëdhenj kanë këto 3 tipare thelbësore

Liderët

Mungesa e egos dhe një sasi e mjaftueshme e vetëdijes janë të dyja të rëndësishme.

Herën e parë që intervistova Adamin, ai u ul përballë meje në zyrën time duke rregulluar syzet dhe duke folur me një ton të ulët e të qetë. Ai nuk rrezatonte karizëm, ashtu siç imagjinoni se do të shfaqej një lider, me një kostum të zbukuruar dhe kravatë.

Më vonë atë ditë mësova se Adami kishte qenë i sjellshëm me shoferin tonë, duke nisur bisedën që nga fillimi i udhëtimit të tij për në kompaninë tonë. Kur i bëra pyetje, ai nuk ishte arrogant për gjithçka që kishte arritur. Në vend të kësaj, unë u befasova nga njohuritë e tij për biznesin tim. Ai i kishte bërë detyrat e shtëpisë. Dhe kur nuk e dinte përgjigjen e një pyetjeje, ai kishte besimin dhe përulësinë për të thënë: “Nuk e di, por premtoj se do ta zbuloj”.

Lexoni: 3 arsye pse introvertët mund të jenë liderë të mirë

Eshtë e panevojshme të thuhet se e punësova brenda javës. Fillova kompaninë time të teknologjisë 16 vjet më parë. Që atëherë, unë kam marrë pjesë në një mori konferencash ku hasni të gjithë llojet e liderëve. Ndoshta nuk është befasi për askënd që egoja luan një rol të madh në industrinë e teknologjisë.

Për ta thënë më butë: Ka shumë zhurmë. Njerëzit flasin për startup-et e tyre dhe projektet e ardhshme. Ata ju shikojnë në sy dhe rrezatojnë sharm. E gjithë kjo tingëllon mirë, por nuk është ajo që kërkoj kur rekrutoj.

Shumë burime online përmendin karizmën, vendosmërinë dhe të menduarit strategjik në krye të listës kur punësojnë, por unë do të doja të ndaj rekomandimet e mia për tre aftësitë e lidershipit që duhen kërkuar në drejtuesit e ardhshëm të kompanisë suaj.

1. Vetë-ndërgjegjia është më shumë se thjesht “është mirë ta ketë”

Ja diçka që shumë drejtues nuk e njohin shpesh: Dorëheqja e Madhe ndodhi pjesërisht sepse punonjësit u ndjenë të pasigurtë gjatë një prej kohërave më të frikshme të jetës së tyre.

Ata që refuzojnë të hedhin një vështrim kritik ndaj vetes ose veprimeve të bashkë-kolegëve të tyre, do të fajësojnë pandeminë për normat masive të qarkullimit. Por e vërteta është, të jetuarit në një mjedis pune që i jepte përparësi produktivitetit mbi mirëqenien, ishte një nga arsyet kryesore që njerëzit filluan të linin punën e tyre. Dhe kjo varet nga ne si liderë.

Një sondazh i fundit i Qendrës Kërkimore Peë përmendi ndjenjën e mungesës së respektit në punë si një nga arsyet kryesore pse amerikanët braktisën punën vitin e kaluar. Arsyet e tjera përfshinin paga të ulëta dhe pamundësi rritjeje.

Pothuajse gjithçka në jetën tonë ka ndryshuar që nga fillimi i krizës COVID-19 dhe si liderë, ne duhet të jemi në gjendje ta pranojmë këtë fakt dhe të veprojmë në përputhje me rrethanat.

Kjo është arsyeja pse për mua, një nga aftësitë më të mëdha që kërkoj në një rol drejtues është nëse personi ka aftësinë për të reflektuar në vetvete. A munden ata të pranojnë gabimet e tyre? A mund të shohin të metat e tyre apo thjesht të fajësojnë rrethanat e jashtme kur gjërat shkojnë keq?

2. Inteligjenca emocionale është domosdoshmëri

Gjithmonë ka pasur një zhurmë për liderët për të zhvilluar më shumë aftësi të buta, por kjo nuk ka qenë kurrë më e rëndësishme se në vitin 2022. Kontribuesi i Shkollës së Biznesit të Harvardit, Tim Stobierski, beson se inteligjenca emocionale është kritike tani.

Ai e përkufizon këtë tipar si aftësinë për të njohur dhe menaxhuar emocionet tona, si dhe ato të të tjerëve. “Duke zhvilluar inteligjencën tuaj emocionale, ju mund të komunikoni më mirë, të motivoni ekipin tuaj, të delegoni detyra dhe të qëndroni fleksibël nën presion – me pak fjalë, kërkesat për të qenë një lider efektiv.”

Kur rekrutoni për drejtuesin e ardhshëm të kompanisë suaj, kjo aftësi duhet të jetë kyçe. Në kompaninë time, është thelbësore për mua të sjell njerëz që nuk janë vetëm të talentuar dhe të motivuar, por edhe të aftë për të mbajtur një vend pune harmonik.

3. Ndërtimi i besimit është pjesë e ndërtimit të një kulture të fortë

Gjëja që më pëlqeu më shumë tek Adami ishte kjo: Ai të jepte një ndjenjë sigurie – llojin që do të kërkoje te një kapiten që drejton një anije; dikush i sigurtë në vetvete dhe që shfaqte aftësinë për të përballuar detërat e rënda.

Kjo aftësi e ndërtimit të besimit nuk është diçka që çdo lider e ka dhe shpesh është arsyeja pse kulturat bëhen toksike ose punonjësit e tyre përfundojnë duke u larguar. Një komponent i madh i nxitjes së besimit zbret tek komunikimi.

Lexoni: Si të bëni shitje nëse jeni person introvert?

Sipas Stobierski, disa nga mënyrat më të rëndësishme për ta arritur këtë përfshijnë: dëgjimin aktiv, empatinë, transparencën dhe madje edhe gjuhën e trupit. Ai i referohet kësaj të fundit si “paraqitja e hapur dhe ngushëlluese e gjuhës së trupit që ndërton raporte dhe i bën të tjerët të ndihen rehat për të ndarë mendimet”.

Kjo është ajo që rrezatoi Adami – dhe kjo është një nga arsyet që unë e punësova atë.

Duke parë përpara, është e domosdoshme që liderët të krijojnë mjedise ku njerëzit ndihen të sigurtë dhe që mirëqenia e tyre të jetë një prioritet. Autori amerikan John Maxwell e ka thënë mirë: “Për t’u shtuar vlerë të tjerëve, së pari ata duhet të vlerësohen”.

/fc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0