Ju nuk do të jeni një sipërmarrës i suksesshëm derisa të adoptoni këto 3 zakone! - Business Magazine Albania

Ju nuk do të jeni një sipërmarrës i suksesshëm derisa të adoptoni këto 3 zakone!

sipërmarrje

Ndryshe nga perceptimi i përgjithshëm, arritja e qëllimeve profesionale nuk duhet gjithmonë të barazohet me të ardhurat. Megjithëse, paratë bëjnë një ndryshim kur rritni markën tuaj dhe forconi vendin tuaj si një sipërmarrës i suksesshëm, sigurohuni që po investoni në veten tuaj në mënyra të tjera si pjesë e një strategjie afatgjatë.

Ndonjëherë, kjo do të thotë të krijoni dhe t’u përmbaheni zakoneve të shëndetshme të përditshme. Në raste të tjera, mund të nënkuptojë një investim të vogël monetar për një fitim më të madh në vijim. Kudo që të jeni në udhëtimin tuaj sipërmarrës, ka mënyra për të dalë nga mendësia e mungesës dhe për të kërkuar mënyra të përballueshme për ta shtyrë veten në nivelin tjetër.

Investimi në veten tuaj nuk duhet të jetë i shtrenjtë. Të gjitha mënyrat që investoni në veten tuaj ju ndihmojnë të arrini qëllimet e të ardhurave më shpejt nga sa mendoni. Këtu janë disa mënyra për të filluar:

1. Vendosni një rutinë

Çdo sipërmarrës ka zakone dhe truket, të cilat i kanë ndihmuar të arrijnë atje ku janë. Disa premtime për të filluar ditën herët është ajo që ka bërë të gjithë ndryshimin. Të tjerët sigurojnë që të planifikojnë kohë për ndërmjetësim. Pavarësisht se çfarë ju tërheq, mbani mend se të gjithë janë në rrugën e tyre. Ajo që mund të funksionojë për disa njerëz mund të jetë një pengesë për ju.

Një mënyrë e mirë për të gjetur një rutinë me të cilën mund të qëndroni është duke e ndarë orarin e ditës tuaj në kategori, të tilla si projekte, punë/takime administrative, shëndet dhe mirëqenie dhe argëtim. Secila prej këtyre fushave është e rëndësishme. Prioriteti i mirëqenies dhe argëtimit është po aq i rëndësishëm sa përqendrimi në punë, përndryshe, prisni lodhjen si pasojë. Pasi të keni krijuar kategoritë tuaja, vendosini ato në blloqe kohore. Ka më pak rëndësi kur zgjoheni dhe më shumë kur i kushtoni vëmendje ditës tuaj.

2. Niveloni njohuritë tuaja

Interneti e ka bërë të lehtë marrjen e informacionit falas. Pavarësisht nëse dëshironi të zotëroni marketingun e mediave sociale ose të mësoni softuer të ri, mësimet dhe klasat në internet ju ndihmojnë të arrini atje ku dëshironi të jeni. Qëndroni kurioz dhe zgjeroni mendjen tuaj në fusha që do t’ju ndihmojnë të rritni biznesin tuaj. Gjithçka, nga menaxhimi i projektit te kontabiliteti e deri te përshkallëzimi i biznesit tuaj mund t’ju ndihmojë të thjeshtoni proceset dhe t’ju japë më shumë kohë për t’u fokusuar në strategji.

Pasi të gjeni një kanal në internet ose një mentor personal që ju pëlqen, mund të vendosni nëse investimi në një kurs ose libër me pagesë është i dobishëm. Megjithatë, filloni me njohuritë falas të disponueshme në internet dhe në bibliotekën tuaj lokale për të kuptuar se çfarë është e mundur. Shtoni mësimin në orarin tuaj si një takim i caktuar për veten tuaj. Përndryshe, mund të jetë e lehtë të hiqni përparësitë e këtij investimi të rëndësishëm, i cili ju lejon të qëndroni aktual në industrinë tuaj dhe ju shtyn të lidheni me një nivel më të lartë rritjeje.

3. Shkurtoni shpenzimet

Një mënyrë tjetër e vlefshme për të investuar në veten tuaj është të eliminoni atë që nuk ju nevojitet. Kjo përfshin kostot monetare dhe njerëzit ose projektet që po ju harxhojnë energjinë. Meqenëse koha është para, është e rëndësishme të kontrolloni se ku po përdoret e juaja dhe të bëni rregullime sipas nevojës. Kur bëhet fjalë për shpenzimet aktuale mujore, shikoni llogarinë tuaj bankare.

Çfarë abonimesh keni që nuk i përdorni më? Cilat platforma nuk funksionojnë për ju? Përndryshe, cilat platforma funksionojnë mirë që do të përfitonit nga investimi në një nivel më të lartë? Për më tepër, nëse keni një buletin ose reklama me pagesë për të promovuar biznesin tuaj, sa nga afër po i shqyrtoni raportet mujore? A po bëni ndryshime bazuar në analitikë? Edhe nëse keni një shpenzim të vogël për reklama, sigurohuni që ajo t’ju japë kthimin që dëshironi. Përndryshe, kjo kosto mund të shpërndahet diku tjetër.

 

Prerja e lidhjeve dhe projekteve të kushtueshme pa kthim nga investimi është po aq e vlefshme. Kufizoni ose eliminoni fushat që nuk i plotësojnë nevojat tuaja. Kjo mund të marrë më shumë kohë për t’u krijuar pasi ka të ngjarë të ketë më shumë lidhje personale, por të jesh sipërmarrës do të thotë të ruash energjinë tënde, jo ta dhurosh atë falas. Në thelb, vlerësoni të gjitha vendet ku po shpenzoni kohë dhe para dhe vendosni nëse ka ende kuptim për vendin ku jeni në biznesin tuaj. Si në çdo punë tjetër, sipërmarrësit kanë ditë të mira dhe të këqija. Meqenëse ju jeni përgjegjës për suksesin dhe dështimet tuaj, është e nevojshme të reflektoni vazhdimisht për atë që është dhe çfarë nuk funksionon. Kjo ju ndihmon të ndryshoni drejtimin përpara se të shkoni në rrugën e gabuar për një kohë të gjatë. Gjithashtu ju mundëson të largoheni nga zona juaj e rehatisë kur ndiheni shumë rehat. Investimi në veten tuaj gjithmonë do të shpërblehet. Megjithëse mund të mos shihni rezultate të menjëhershme, qëndrueshmëria e tij nxit rritjen dhe siguron që jeni të pajisur për të vazhduar për një periudhë afatgjatë.

entrepreneur.com

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0