Lançimi i iPhone 14 mund të shtyhet pas tensioneve në rritje në mes të Kinës dhe Tajvanit - Business Magazine Albania

Lançimi i iPhone 14 mund të shtyhet pas tensioneve në rritje në mes të Kinës dhe Tajvanit

Lansimi i iPhone 14 mund të shtyhet pas tensioneve në rritje në mes të Kinës dhe Tajvanit

Siç shumë prej juve e dini, Apple është klienti kryesor i TSMC dhe gjithashtu e bëjnë dërgesën e çipave tek Pegatron në Kinë ku edhe bëhet montimi i iPhona-ve. Vizita e Pelosit në Tajvan ka vendosur një tendosje edhe më të madhe në marrëdhëniet mes Kinës dhe Tajvanit.

Si rezultat i kësaj, RPK ka vendosur disa rregulla të reja që ndalojnë çdo përmendje të ‘Tajvanit” dhe “Republikës së Kinës” në dokumentet e transportit. Nga ana tjetër kjo do të thotë se disa, nëse jo të gjitha pajisjet mund të kthehen prapa në Tajvan dhe si rezultat i kësaj, prodhimi i iPhone 14 mund të shtyhet. Për t’i bërë çështjet më delikate, zëvendës-drejtori i Pegatron dhe disa zyrtarë të lartë nga TSMC janë parë bashkë me Pelosin gjatë vizitës së saj, dhe kjo mund të jetë vetëm fillimi i një lufte tregtare mes Republikës Popullore të Kinës dhe Tajvanit, në mes të cilës luftë mund të gjenden Apple dhe kompani të tjera me bazë në SHBA.

Apple veçse është në bisedime me partnerët e tyre në Tajvan dhe ka kërkuar që të gjitha etiketimet “Made in Taiwan” ose “Republic of China” të largohen ose të zëvendësohen.  Kjo është hera e parë që Apple po e diversifikimin e prodhimit të saj.

gsmarena

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0