Kultura e sipërmarrjes tek gratë, përbërës për inovacion - Business Magazine Albania

Kultura e sipërmarrjes tek gratë, përbërës për inovacion

inovacion

Zhvillimi i ideve novatore që kërkojnë të revolucionarizojnë tradicionalen është emëruesi i përbashkët në ekosistemin e sipërmarrjes, një element që nuk ka gjini. Megjithatë, pjesëmarrja e femrave është kyçe në zhvillimin e një kulture sipërmarrëse në nivel global.

Sipas të dhënave nga Shoqata Globale e Kërkimeve të Sipërmarrjes, në kontinentin amerikan, përqindja më e lartë e femrave sipërmarrëse gjendet në rajonin e Amerikës Latine, një tregues që na bën të reflektojmë mbi kontributet e tyre të vazhdueshme në inovacionin dhe zhvillimin e industrive të ndryshme, dhe veçanërisht rëndësia e tij në ndërtimin e fortë të kompanive, të cilat po krijohen dhe po ndikojnë pozitivisht në shoqëri.

Edhe vetë Banka Botërore zbulon rëndësinë e promovimit të një kulture sipërmarrëse tek gratë, pasi informacionet nga agjencia tregojnë se, në vitin 2020, një në tre pronarë biznesi ishin gra.

Në kontekstin aktual të pandemisë së shkaktuar nga COVID-19, ekonomitë e vendeve po kërkojnë mekanizma për të rikuperuar ritmin dhe për t’u rikthyer në nivelet e prodhimit dhe konsumit para kësaj krize shëndetësore, atëherë kur sipërmarrja merr një rol themelor në promovimin e rimëkëmbjen ekonomike për kombet dhe në nxitjen e një kulture të inovacionit midis grave për të lehtësuar pjesëmarrjen e tyre në shfaqjen e njësive të reja të biznesit.

Gratë sipërmarrëse ofrojnë potencial të fortë për të kontribuar në krijimin e vendeve të punës, rritjen dhe konkurrencën. Në këtë kontekst, talenti femëror dallohet përtej multitasking, në të paturit e një pulsi kreativ për të zhvilluar ide, për të bashkuar forcat mes talenteve të ndryshme dhe një vizion kritik për zgjidhjen e problemeve të përditshme.

Lexoni: Edona Bilali, ministrja në krah të sipërmarrjes

Për shembull, në sektorët tradicionalë si financat, pasuritë e paluajtshme dhe teknologjia, roli i grave ka qenë i një rëndësie të madhe në promovimin e bizneseve elastike dhe krijuese. Fakti i një konvergjence dhe shkëmbimi inovacionesh ofron një mori perspektivash për zgjidhjet dhe projektet më inovative në sektorë të ndryshëm ekonomikë.

Promovimi i një kulture sipërmarrëse brenda çdo vendi përfshin gjithashtu një sërë veprimesh të vazhdueshme nga ata që marrin vendime, për të promovuar lidershipet që nga ana e tyre ndërtojnë ekipe multikulturore, ndër breza dhe multidisiplinare për të ndikuar pozitivisht në shoqëri.

Sipërmarrësit janë gjithashtu agjentë të ndryshimit dhe luajnë një rol në krijimin e vendeve të punës, gjë që na tregon potencialin e ideve inovative. Siç shihet, gratë kanë marrë një rëndësi të madhe në krijimin e kompanive dhe sipërmarrjes, falë kësaj është mundur të kapërcehen disa pengesa që nuk i kanë lejuar gratë të kenë një rol udhëheqës në biznes.

Njohja dhe promovimi i grave në biznes do të ndihmojë në të ardhmen që gjithnjë e më shumë gra të dëshirojnë të jenë pjesë ose të duan të ndërmarrin iniciativa, kjo nuk sjell asgjë tjetër veçse dobi, në mënyrë që në të ardhmen gratë dhe burrat të kenë të njëjtin projeksion dhe mundësi, por mbi të gjitha, një mjedis të favorshëm për të ndërmarrë iniciativa me perspektivë gjinore.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0