Kosova, vendi më i mirë për fillimin e një biznesi në 2019 - Business Magazine Albania

Kosova, vendi më i mirë për fillimin e një biznesi në 2019


Maqedonia është vendi me performancën më të lartë nga Europa Juglindore (SEE) në raportin më të fundit të Doing Business në 2019 të Bankës Botërore, të nxjerrë javën e kaluar.

Maqedonia renditet e 10-ta dhe Shqipëria është e vetmja nga vendet e SEE që përmirësoi renditjen e saj krahasuar me vitin 2018, sipas të dhënave të Doing Business 2019. “Republika e Maqedonisë e ka bërë procesin e lejeve të ndërtimit më pak të kushtueshëm duke ulur taksat për zhvillimin e tokës,” sipas raportit.

Lexoni: Dashuritë e Lulzim Veliut, Kosova dhe biznesi “Smart home”

Destinacioni i dytë më i mirë për të bërë biznes në Europën Juglindore është Sllovenia, e cila renditet e 40-ta, tre vende më lart nga viti i kaluar, e ndjekur nga Kosova në vendin e 44, Moldavia, 47 dhe Serbia, 48. Nga Europa Juglindore, Kosova renditet si vendi më i mirë për fillimin e një biznesi në vitin 2019, renditet e 13-ta, pasuar nga Moldavia, 14, Sllovenia, 38 dhe Serbia, 40, sipas raportit.

“Rezultatet e këtij viti tregojnë qartë angazhimin e qeverisë në shumë ekonomi, të mëdha dhe të vogla, për të ushqyer sipërmarrjen dhe ndërmarrjen private,” tha Rita Ramalho, Menaxhere e lartë e Grupit Global të Treguesve të Bankës Botërore, e cila nxjerr raportin.

Në dy apo tre vitet e fundit, “të gjitha tregjet e mëdha në zhvillim – të tilla si Kina, India, Nigeria, Afrika e Jugut, Indonezia dhe Rusia – janë në këtë axhendë,” tha Sylvia Solf, kreu i Njësisë Këshillëdhënës të Reformës së Grupit të Bankës Botërore , i cili këshillon qeveritë për mënyrat se si të përmirësojnë mjedisin e biznesit. “Fakti që ata po e bëjnë këtë është domethënës.”

Indeksi i mat reformat në 11 fusha: fillimi i një biznesi, marrja e lejeve të ndërtimit, marrja e energjisë elektrike, regjistrimi i pronës, marrja e kredive, mbrojtja e investitorëve të pakicave, pagesa e taksave, tregtimi përtej kufijve, zbatimi i kontratave, zgjidhja e pagesës së borxheve dhe rregullimi i tregut të punës.

Kjo reformë po e bën më të lehtë fillimin e një biznesi. Më shumë se një e katërta e ekonomive bënë pikërisht këtë në vitin 2017/18. Tani duhet një mesatare prej 20 ditësh dhe kushton 23% e të ardhurave për frymë për të filluar një biznes, krahasuar me 47 ditë dhe 76% të të ardhurave për frymë në vitin 2006. 13 nga 20 ekonomitë e para kanë të paktën një procedurë që mund të përfundojë online në gjysëm dite.

Lexoni: Kode Labs e Detroit blen kompaninë Kosovare të teknologjisë ZAG Apps

Doing Business 2019 është i 16-ti në një seri raportesh vjetore që matin rregullorët që rrisin aktivitetin e biznesit dhe ato që e kufizojnë atë. Doing Business paraqet tregues sasiorë mbi rregullat e biznesit dhe mbrojtjen e të drejtave të pronës që mund të krahasohen në 190 ekonomi, nga Afganistani në Zimbabve.

/digitalspoiler

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0