Kjo pajisje e vogël mund të sulmojë telefonin tuaj dhe aktualisht nuk ka asnjë zgjidhje - Business Magazine Albania

Kjo pajisje e vogël mund të sulmojë telefonin tuaj dhe aktualisht nuk ka asnjë zgjidhje

Nëse jeni ulur ndonjëherë në një kafene dhe iPhone ose Android juaj befas “çmendet” dhe pop-up-et fillojnë të shfaqen, fajtori mund të jetë një pajisje e vogël e ngjashme me USB.Bëhet fjalë për një pajisje të quajtur “Flipper Zero”, e cila përdoret për hakerim dhe cilësohet si “multifunksionale”. Në faqen zyrtare të internetit thuhet, për shembull, se mund të përdoret si një çelës në distancë.

Megjithatë, Flipper Zero është përdorur për veprime të tjera, më keqdashëse se telekomanda – përdorimi i tij varion nga ndryshimi i kanaleve televizive në vende publike, te klonimi i çelësave të hotelit apo hapja e dyerve automatike të garazhit, raporton Ars Technica.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0