Këshilla për studentët nga CEO i Apple, Tim Cook - Business Magazine Albania

Këshilla për studentët nga CEO i Apple, Tim Cook


Tim Cook i kërkoi klasës së 2017 në ‘Massachusetts Institute of Technology’ që të përdorin mendjet, duart dhe zemrën për të ndërtuar diçka më të madhe se vetja dhe të mos e humbasin kurrë humanizmin e tyre. CEO i Apple u tha të diplomuarve se ata duhet ta mbajnë moralin e tyre në qendër të asaj që bëjnë.

“Mateni ndikimin tuaj mbi njerëzimin jo me pëlqime por në jetën që prekni çdo ditë, jo në popullaritet, por tek njerëzit që shërbeni”, tha Cook gjatë fjalimit të tij. “Unë zbulova se jeta ime u bë më e mirë kur nuk mendoja më për atë që njerëzit mendonin për mua.”

Cook tregoi se kur ishte më i ri, pati shumë vështirësi për të gjetur qëllimin e jetës së tij. Ai e kërkoi atë në shkollën pasuniversitare në Universitetin Duke, meditim, fe dhe shkrimet e filozofëve. Ai gjithashtu tregoi në formë shakaje për një “moment të pavendosmërisë rinore”, kur ai eksperimentoi me një PC të Windows.

Cook përfundimisht e gjeti qëllimin e tij kur shkoi në kompaninë Apple 20 vite më parë. Atje ku u takua me bashkë-themeluesin e Apple, Steve Jobs, i cili kishte një pasion për teknologjinë të shoqëruar me një nevojë për t’i shërbyer njerëzve. Ai e inkurajoi klasën që të mbushin me vlera dhe humanizëm gjërat që ata krijojnë dhe ndërtojnë. Cook theksoi rëndësinë e këtij mesazhi duke ndarë një anekdotë nga takimi i tij me Papa Françeskun vitin e kaluar. Papa i tha Tim Cook: “Kurrë njerëzimi nuk ka patur një pushtet të tillë mbi vete, por nuk ka ende asgjë për të siguruar se do të përdoret me mençuri.”

Nën udhëheqjen e Cook, Apple ka lançuar produkte si Apple Watch dhe HomePod të sapo lançuar. Tim Cook u bë CEO i Apple pasi Jobs dha dorëheqjen në Gusht të vitit 2011.

“Nëse vendos të jetosh jetën në vorbullën e teknologjisë dhe njerëzve që u shërben,” thotë Cook, “nëse përpiqesh të krijosh më të mirën dhe të bësh më të mirën, jo vetëm për disa, atëherë sot i gjithë njerëzimi ka më shumë shpresë për të ardhmen.”

Burimi: inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0