Inteligjenca Artificiale shkurton me 20% vendet e punës brenda pesë viteve - Business Magazine Albania

Inteligjenca Artificiale shkurton me 20% vendet e punës brenda pesë viteve

Lançimi i ChatGPT (aplikacion softuerësh që përdoret për të zhvilluar një bisedë ), një chatbot i inteligjencës artificiale, në fund të vitit të kaluar shënoi një epokë të re dhe ngjalli frikë mbi efektin në tregun e punës.

Aftësitë për të shkruar poezi, skenarë, për të marrë provime dhe për të simuluar dhoma të tëra bisedash kanë bërë që disa të sugjerojnë se mund të marrë me shpejtësi punë në shërbimin ndaj klientit, shkrimin e kopjimin dhe madje edhe profesionin ligjor. Microsoft investoi 10 miliardë dollarë në ChatGPT dhe tha se teknologjia do të ndryshojë mënyrën se si njerëzit ndërveprojnë me kompjuterët.

Disa kompani po ofrojnë zgjidhje të inteligjencës artificiale për të automatizuar punët ‘njerëzore’ si Jounce AI, e cila premton ‘shkrim të pakufizuar të Inteligjencës Artificiale. Organizata DoNotPay po përdor ChatGPT për të mbrojtur njerëzit në gjykatë kundër gjobave për shpejtësi.

Një kompani që përdor ChatGPT për të automatizuar disa nga funksionet e saj është kompania fintech Twig, e cila përdor AI në marketing, financa dhe pjesë të tjera të biznesit.

Inteligjenca Artificiale do të jetë lehtësues, duke kryer funksione që do të përmiresojnë jetën e njerëzve në përgjithësi kundrejt zëvendësimit të punëve aktuale. dailymail

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0